Podróże na emeryturze

podróże na emeryturzeEmerytura jest bardzo dobrym okresem, żeby w końcu wyjechać, odwiedzić miejsca, które chciało się zobaczyć, a wcześniej nie było na to czasu. Trzeba było zorganizować urlop, martwić się, co się stanie w firmie pod nieobecność, albo zwyczajnie zawsze było coś innego na głowie niż wycieczki. Po zakończeniu pracy zawodowej i przejściu na emeryturę w końcu jest czas – a i mogą być pieniądze, ponieważ podróżowanie jest znacznie tańsze, niż się wydaje.

Najłatwiej tanio podróżować będzie seniorom, którzy są obeznani w poruszaniu się w internecie. Dzięki temu można wyszukać tanie bilety lotnicze, przejazd autokarem, czy też zabrać się z kimś podróżującym do tego samego celu – istnieją specjalne portale umożliwiające wspólne podróżowanie, dzięki czemu koszty przejazdu znacznie się zmniejszają. Można również w łatwy sposób przeglądać aktualne oferty biur podróży – wiele z nich już wprowadziło specjalne oferty dla seniorów ze zniżkami i dodatkowymi atrakcjami. Inną możliwością wyjazdów są pielgrzymki – oczywiście, są i takie, których koszt wynosi kilka tysięcy złotych, ale przy odpowiednio intensywnym poszukiwaniu można znaleźć znacznie tańsze.

Emeryt – podróżnik

turystyka seniorówEmeryci są coraz bardziej znaczącą grupą turystów. W Europie społeczeństwo się starzeje, emerytów przybywa i podróżujące osoby starsze stały się zjawiskiem powszechnym. Osoby starsze mające dużo wolnego czasu częściej wybierają dłuższe, nawet kilkutygodniowe wyjazdy, w odróżnieniu od młodszych podróżników ograniczonych długością urlopu. Przy dłuższych pobytach wiele miejsc noclegowych na całym świecie oferuje dodatkowe zniżki. Emeryci są bardzo ważni na rynku turystycznym również ze względu na to, że chętnie wyjeżdżają w różne miejsca o każdej porze roku, podczas gdy dla osób pracujących ciągle najpopularniejszym okresem wyjazdowym jest lipiec i sierpień oraz grudzień i styczeń. Dodatkowo, poza tymi gorącymi sezonami wycieczki również są znacznie tańsze.

Podróże zagraniczne

aktywny seniorO podróżach na emeryturze warto pomyśleć jeszcze zanim się na nią przejdzie i odłożyć trochę pieniędzy z myślą o przyszłych wyjazdach. Można co miesiąc odkładać jakąś kwotę, nawet niewielką. Po kilku latach na lokacie urośnie suma, która z pewnością pozwoli na spełnienie choć części marzeń o dalekich podróżach. Gdy chodzi o zagraniczne wyjazdy, często się okazuje, że najdroższe są same bilety lotnicze. Tak jest np. w przypadku wyjazdów do Ameryki Południowej czy Azji – na miejscu okazuje się, że zarówno hotel jak i codzienne wyżywienie są zaskakująco tanie. Tym bardziej kalkuluje się, że dłuższy pobyt jest najbardziej opłacalny. W wielu krajach europejskich seniorzy mają duże zniżki na przejazdy, bilety wstępu do różnych miejsc czy rejsy wycieczkowe. Wystarczy dobrze poszukać i porządnie rozeznać się przed wyjazdem.

Podróże po Polsce

piękne miejsca w PolsceA podróże po Polsce? Przede wszystkim warto wykorzystywać wiosnę i jesień. Również wtedy można trafić na piękną pogodę, a ceny za nocleg są niższe nawet o połowę względem sezonu turystycznego. Szczególnie warto korzystać z całorocznych gospodarstw agroturystycznych i całorocznych pokoi gościnnych. Wówczas za nocleg w pokoju dwuosobowym można zapłacić nawet kwotę w granicach trzydziestu złotych. Szczególnie aktywnym seniorom nie będzie trudno zagospodarować sobie czas na takim wyjeździe. Niemal wszędzie można znaleźć dobre trasy rowerowe, leśne ścieżki Nordic Walking czy szlaki piesze. Jadąc w grupie, z przyjaciółmi, uda się jeszcze bardziej obniżyć koszty – można zdecydować się na wyżywienie we własnym zakresie, wówczas każdego dnia można przygotować prosty obiad dla kilku osób, co zmniejszy koszty posiłku.

Znalezienie taniego pomysłu na wyjazd to w dużej mierze kwestia inwencji i odpowiednio wcześniejszego planowania wyjazdu. Wcześniejsze rezerwacje przejazdu i noclegu zwykle wiążą się z dodatkowymi obniżkami. Jeśli uda się systematycznie odkładać na przyszłe podróże, emerytura będzie bardzo dobrym czasem na zwiedzanie kraju i świata.