Zdrowy kręgosłup

ćwiczenia na kręgosłupCoraz więcej osób zmaga się z bólem kręgosłupa. Przyczyn należy szukać w pracy siedzącej, wielogodzinnym pozostawaniu w jednej pozycji oraz zaniedbaniach z okresu dziecięcego i młodzieńczego, kiedy kręgosłup rośnie bardzo szybko i utrwala się nieprawidłowa postawa. Niestety brak higieny kręgosłupa prędzej czy później odbija się na zdrowiu i samopoczuciu.

Bardzo często ludzie nie są świadomi złego stanu swojego kręgosłupa, zaczynają się interesować tym niezwykle ważnym organem dopiero, kiedy zaczynają odczuwać dolegliwości lub kiedy problemy się nasilają. Najważniejsze jednak, by zareagować na pojawienie się objawów i ich nie zlekceważyć. W wielu przypadkach nawet ostatni moment alarmowy nie przekreśla jeszcze szans na efektywne leczenie i uniknięcie poważnych konsekwencji zdrowotnych, wynikających z zaniedbań kręgosłupa.

Warto pamiętać o badaniach profilaktycznych, w szczególności dotyczy to osób pracujących w jednej pozycji przez wiele godzin. Osoby te powinny się zgłaszać na badania kontrolne, które pomogą ustalić, czy istnieje zagrożenie schorzeniami kręgosłupa i przy pomocy lekarza podjąć stosowne kroki w zakresie profilaktyki chorobowej. Bardzo ważne jest, by nie zwlekać z wizytą u zdrowy kręgosłupspecjalisty kiedy ból nawraca lub się nasila, gdyż tylko dzięki temu będzie możliwe odpowiednio szybkie wdrożenie czynności zmierzających do usunięcia dolegliwości i rozpoczęcie efektywnego leczenia. Nie można dopuścić do postępowania zmian i zaniedbań, gdyż może to skutkować rozwojem chorób i znacznym pogorszeniem stanu zdrowia.

Przyczyny bólu kręgosłupa

Ból kręgosłupa może pojawiać się z różnych przyczyn. Do najczęstszych schorzeń, które może sygnalizować ból kręgosłupa należą:

  • rwa kulszowa,
  • zapalenie stawów kręgosłupa,
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • dyskopatia,
  • osteoporoza.

higiena kręgosłupa, praca siedzącaWażne jest to, by samodzielnie dbać o higienę kręgosłupa, jest to możliwe dzięki kilku prostym sposobom, które warto wprowadzić jako stały element dnia codziennego. Podstawową zasadą jest prawidłowe siedzenie, szczególnie wielogodzinne – odcinek lędźwiowy kręgosłupa powinien być wsparty, oparcie krzesła musi być ergonomiczne. W miarę możliwości należy unikać pozostawania w jednej pozycji bez przerwy, warto co jakiś czas wstać od biurka i przejść parę kroków, lub chociaż porządnie się przeciągnąć. Ulgę w bólu pleców przyniesie ciepła kąpiel oraz ciepłe okłady, bardzo dobrym sposobem na bóle jest również pływanie na basenie, co doskonale odciąża kręgosłup.

Osoby z nadwagą poprawią stan swojego kręgosłupa pozbywając się kilku kilogramów. Szczególnie otyłość brzuszna w znacznym stopniu obciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Często powtarzanym błędem jest niewłaściwa pozycja przy dźwiganiu – nie wolno tego robić na wyprostowanych nogach pochylając się, należy ugiąć kolana (przykucnąć) i dopiero wtedy dźwignąć ciężar. W codziennych czynnościach ten problem pojawia się na zakupach. Nawet jednorazowe niewłaściwe dźwignięcie np. zgrzewki wody mineralnej może skutkować wystąpieniem urazu lub nadwyrężeniem kręgosłupa. Ciężar zawsze warto rozdzielić na dwie zbliżone wagowo części i wziąć po jednej torbie zakupowej w każdą rękę. Nie wolno obciążać całym ciężarem tylko jednej strony, to prowadzi do przeciążenia kręgosłupa.

Leczenie schorzeń kręgosłupa w sanatorium

masaż leczniczy kręgosłupaBardzo często doskonałą terapią kręgosłupa okazuje się pobyt leczniczy w sanatorium. Odpowiednia terapia oraz zastosowanie właściwych zabiegów przyniesie dużą ulgę i pomoże pokonać lub znacząco zmniejszyć dolegliwości bólowe. Warto rozważyć taką opcję leczenia, w Polce jest bardzo wiele miejsc, które specjalizują się w leczeniu kręgosłupa i chorób ortopedycznych. Należą do nich sanatoria w Inowrocławiu, Jedlinie-Zdroju, Augustowie, Busku-Zdroju, Lądku-Zdroju, Połczynie-Zdroju, Ciechocinku, Gołdapi, Supraślu, Szczawnie-Zdroju i Świeradowie-Zdroju.