Zadbana skóra po 60. roku życia
Skóra jest bardzo ważnym organem ciała ludzkiego, ochrania wszystkie narządy wewnętrzne i jest wystawiona bezpośrednio na działanie otoczenia. Utrzymanie jej w dobrym stanie jest istotne dla zdrowia, a w tym celu konieczna jest właściwa pielęgnacja. Szczególnie kondycja skóry twarzy jest bardzo istotna, może zdecydowanie wizualnie dodać lub odjąć lat.
Skóra osób starszych wymaga znacznie więcej uwagi, niż skóra osób młodych. Z wiekiem skóra staje się coraz gorzej ukrwiona, a co za tym idzie mniej dotleniona i gorzej odżywiana. Skóra traci również jędrność i elastyczność, pogorszeniu ulegają również procesy regeneracyjne tkanki.
Niezbędna pielęgnacja skóry
Podstawą dbania o skórę zarówno kobiet jak i mężczyzn, jest jej nawilżanie i zapobieganie przesuszaniu. Wiele starszych osób zmaga się z problemem suchej skóry, co nie tylko powoduje dyskomfort, ale też wzmaga podatność skóry na urazy i uszkodzenia. Podstawą pielęgnacji powinny być środki myjące i kremy zawierające substancje dodatkowo natłuszczające skórę, zawierające oleje naturalne (arganowy, z awokado, makadamia i inne). Dotyczy to zarówno twarzy jak i całego ciała, zarówno kobiet i mężczyzn. Panowie często popełniają błędy w pielęgnacji skóry twarzy po goleniu, czasami zupełnie ignorując konieczność nawilżenia skóry podrażnionej goleniem.
Kosmetyki pielęgnacyjne i kolorowe
W przypadku kobiet bardzo ważny jest odpowiedni demakijaż. Tak tak, makijaż owszem poprawia wygląd, jednak najważniejszy jest rzeczywisty dobry stan i wygląd skóry. Niedokładne przeprowadzanie codziennego demakijażu, używanie nieodpowiednich, zapychających pory skóry kosmetyków, a co gorsza zapominanie o wieczornym oczyszczeniu twarzy – to droga prosta do wyrządzenia swojej skórze znacznych krzywd. Wówczas stan i wygląd skóry pogarsza się, co powoduje jeszcze obfitsze nakładanie kosmetyków kolorowych, a te zmywane bez należytej dokładności pogłębiają problemy… i tak w nieskończoność. Dobór odpowiednich kosmetyków może być dokonany przy pomocy lekarza dermatologa lub kosmetologa.
Najbezpieczniejsze kosmetyki, które spokojnie mogą być wybierane do codziennej pielęgnacji, powinny być hipoalergiczne, pozbawione parabenów, silikonu i SLS (Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate). Składniki te przyczyniają się do dodatkowego wysuszania skóry i mogą wywoływać uczulenia. Warto również sięgać po kosmetyki pozbawione sztucznych substancji zapachowych (oznaczone w składzie jako parfum lub fragrance), gdyż mogą one wywoływać podrażnienia skóry. Wiele osób jest uczulonych na substancje zapachowe zawarte w kosmetykach, często nawet nie mając tej świadomości. Te wskazówki dotyczą ponownie tak samo kobiet jak i mężczyzn. Obecnie coraz większą popularność zdobywają kosmetyki naturalne, w których składzie nie ma żadnej sztucznej substancji. Również one świetnie się sprawdzą do pielęgnacji skóry osoby starszej.
Ochrona skóry przed słońcem
Ochrona przed słońcem jest obowiązkowa, a u osób starszych absolutnie konieczna i nie wolno tego lekceważyć. Promienie słoneczne oddziałujące bezpośrednio na skórę bez nałożonego filtra mogą przyczyniać się nawet do rozwoju poważnych chorób skóry, a bez wątpienia znacząco przyspieszają proces starzenia się skóry. Dodatkowo promienie słoneczne wyniszczają komórki skóry i mogą skutkować dotkliwymi poparzeniami słonecznymi. Warto sięgać po kremy z wysokimi filtrami (SPF 30-50), które zatrzymują szkodliwe promieniowanie UVB w ponad 97 procentach.
Częstym problemem natury estetycznej wśród osób starszych są przebarwienia skórne. Każdą niepokojącą zmianę, która zostanie zaobserwowana na ciele warto pokazać lekarzowi dermatologowi. Jeśli zmiana okaże się niegroźna, wynikająca z naturalnego procesu starzenia się skóry, może ona zostać usunięta. Dzięki obecnym możliwościom medycyny estetycznej zmiany usuwane są przy pomocy różnorodnych sposobów, zazwyczaj bezboleśnie i nieinwazyjnie. Dobry stan skóry poprawi wygląd i samopoczucie, a dbanie o jej kondycję powinno stanowić stały element codziennej pielęgnacji.