Nordic Walking – doskonały sposób dbania o zdrowie

marsz nordic walking grupaNordic walking jest formą rekreacji, która zdobywa coraz większą popularność. W wielu miejscach takich jak zielone tereny podmiejskie, parki i osiedlowe skwery można spotkać entuzjastów takiego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jest to rodzaj aktywności, która jest polecana praktycznie każdemu.

Oprócz samodzielnie maszerujących nierzadko widuje się pary lub grupy, gdyż spacery nordic walking są idealną okazją do spotkań z przyjaciółmi i wspólnych wędrówek, jak również do poznawania napotkanych na trasie innych pasjonatów marszu z kijkami. Wszak podzielanie tej samej pasji jest idealnym pretekstem do rozmowy. Często w ten sposób tworzą się grupy, które wspólnie przemierzają okolice, spędzając czas aktywnie, zdrowo i przyjemnie.

Marsz z kijkami dla każdego

nordic walking to sport dla każdegoWłaściwie nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania nordic walking. Ponieważ w czasie takich ćwiczeń nie występuje nadmierne obciążenie stawów, jak bywa to w przypadku biegów czy jazdy na rowerze, jest to idealny sport dla osób w każdym wieku. Uprawianie tego sportu wymaga relatywnie niewielkiego wysiłku, dzięki czemu jest to bardzo dobra propozycja także dla osób o niedoskonałej kondycji fizycznej i stanie zdrowia. Tego typu trening może podjąć także każda osoba niezależnie od sylwetki i wagi. Osoby szczupłe odczują dobroczynny wpływ nordic walking na rozwój wszystkich partii mięśni zaangażowanych w ruch, a osoby z nadwagą w przyjemny i niezbyt męczący sposób zgubią zbędne kilogramy.

Podstawą osiągnięcia wymiernych efektów dla zdrowia i sylwetki jest poprawne wykonywanie ruchów podczas marszu z kijkami. Jest to bardzo ważne, ponieważ nordic walking angażuje duże grupy mięśni i większość stawów, wobec czego nieprawidłowe wykonywanie ćwiczenia może skutkować nadwyrężeniem oraz nie będzie przynosić większych efektów niż zwykły spacer. Marsze z kijkami nie należą do trudnych dyscyplin. Cała aktywność bazuje na naturalnym ruchu człowieka, która dodatkowo wymaga pracy mięśni i stawów nieużywanych podczas zwyczajnego marszu – obręcz barkowa i ręce. Najlepszym sposobem na zdobycie pewności, że ćwiczenie jest odpowiednio wykonywane, jest trening z profesjonalnym instruktorem nordic walking. Wskaże on ewentualne błędy i utrwali prawidłowe powtarzanie ruchów. Oczywiście przy odrobinie zaangażowania właściwego wykonywania ćwiczenia można nauczyć się samodzielnie.

Czemu służy nordic walking?

Można ogólnie zarysować kilka podstawowych zasad, których respektowanie przyniesie skutek w postaci właściwego przeprowadzania treningów nordic walking i uzyskania oczekiwanych efektów. Absolutną podstawą jest wyprostowanej postawa, ręce natomiast nie powinny być zginane w łokciach (swobodnie wyprostowane), co jest bardzo częstym błędem. Kroki stawiane od pięty, nieco dłuższe niż przy zwyczajnym marszu, by wzmocnić pracę mięśni i kształtować ich elastyczność. Praca rąk i nóg odbywa się naprzemiennie: krok prawą nogą plus ruch lewą ręką i odwrotnie, tak by oś ramion pracowała przeciwnie do ruchu osi miednicy.

Marsze z kijkami polecane są osobom cierpiącym na dolegliwości bólowe kręgosłupa, bioder i kolan. Także rekonwalescentom po zawale, osobom cierpiącym na choroby układu krążenia, cukrzycę oraz otyłość. Nordic walking jest prostym i przyjemnym sposobem na utrzymanie dobrego stanu zdrowia oraz rehabilitacji. Taką rehabilitację można prowadzić samodzielnie jako uzupełnienie lub kontynuację terapii. Nordic walking jest doskonałym sposobem walki z nadwagą. Pozwala na efektywne spalanie kalorii bez obciążania stawów, jak w przypadku wielu innych sportów. Szczególną zaletą jest fakt, że podczas takich ćwiczeń spalanych jest więcej kalorii niż podczas tradycyjnego marszu, a praca wielu partii mięśni pomaga równomiernie kształtować całą sylwetkę.

długie spacery są dobre dla zdrowiaKażdy, kto jeszcze nie zasmakował spacerów nordic walking, powinien dać sobie szansę na rozbudzenie zamiłowania do tej formy aktywności fizycznej. Uprawianie tego sportu nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Wystarczy komplet kijków oraz wygodny strój sportowy i już można wybrać się na marsz. Miłośnicy nordic walking często powtarzają, że ten sport niesamowicie wciąga i trudno się temu dziwić. Jest to znakomity pomysł na relaks i aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. A jeśli mimo wszystko nie uda się przekonać do tego sportu, warto chociażby wybierać się na długie spacery o zróżnicowanych trasach i zmiennym podłożu. Dzięki temu taki spacer również dostarczy większej dawki ruchu i wysiłku i pomoże wzmacniać organizm, rozwijać mięśnie i poprawić kondycję.