Sposoby na długowieczność
Sekrety długowieczności interesują rzecz jasna nie tylko seniorów, ale osoby w każdym wieku. Stąd właśnie wielkie zainteresowanie relacjami osób, które osiągnęły już spektakularny i zdecydowanie ponadprzeciętny wiek, dotyczące tego, jakimi zasadami kierowały się w życiu, że im się to udało. Recepty na długowieczność nie są jednakowe, pojawiają się w nich jednak podobne przekazy. Warto wiedzieć, co przyczynia się do długowieczności.
Naturalną rzeczą jest fakt, że seniorom często uwagę zaprząta zastanawianie się nad tym, jak długo będzie trwało ich życie, jak długo zachowają zdrowie i sprawność intelektualną. Wiadomo, że każdy człowiek jest inny i nawet przy zdrowym trybie życia czasem zachodzą nieprzewidziane okoliczności. Nie ma oczywiście stuprocentowo skutecznej recepty na długowieczność, są jednak sprawdzone i potwierdzone badaniami wskazania, jak postępować i dbać o siebie, by żyć jak najdłużej i cieszyć się dobrym zdrowiem. Nie bez znaczenia są także nowoczesne osiągnięcia medycyny, dzięki którym średnia długość życia w krajach zachodniej europy jest bardzo wysoka i z czasem rośnie. W Polsce wciąż średnia długość życia jest nieco niższa od średniej europejskiej, jednak stale idzie w górę.
Zdrowa dieta
Zdrowe odżywianie to dla każdego człowieka podstawa do utrzymania zdrowia. Dieta osoby starszej powinna być odpowiednio zbilansowana z uwzględnieniem indywidualnych zapotrzebowań seniora, które mogą wynikać m.in. z jego schorzeń przewlekłych. Codzienny jadłospis powinien być niskokaloryczny. Ważne, aby w diecie nie brakowało warzyw i produktów pełnoziarnistych, natomiast warto zrezygnować z tłustych potraw, smażonego jedzenia i słodyczy. Nie są one niezbędne do życia, a z pewnością rezygnacja z nich będzie sprzyjała zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Istotne znaczenie ma także fakt, że otyłość zdecydowanie zmniejsza szanse na dożycie stu lat i wśród osób długowiecznych właściwie nie spotyka się otyłych seniorów. Otyłość jest bardzo dużym obciążeniem dla pracy całego organizmu, dlatego w dążeniu do długowieczności trzeba mieć na uwadze także prawidłową wagę. Szczególnie groźna jest otyłość brzuszna, która odpowiada za otłuszczenie najważniejszych organów wewnętrznych i przyczynia się do rozwoju chorób cywilizacyjnych. Unormować wagę pomoże dieta, ale przede wszystkim najistotniejszą rolę grają ćwiczenia fizyczne.
Ćwiczenia fizyczne
Aktywność fizyczna jest drugim obok zdrowego odżywiania podstawowym elementem dbania o zdrowie. Sport i rekreacja pomagają utrzymać dobrą kondycję, dotleniają organizm, mobilizują mięśnie do pracy, wpływają na poprawę metabolizmu, a także uwalniają endorfiny. Ćwiczenia powinny być stałym elementem życia seniora, powinny na dobre zagościć w planie dnia i być czymś oczywistym. Niezależnie od tego, jaki rodzaj aktywności wybierze senior, najważniejsza jest systematyczność.
Wiadomo, że starszym osobom stan zdrowia często narzuca wiele ograniczeń, zazwyczaj można jednak dopasować odpowiedni rodzaj ćwiczeń. Wystarczy chociażby codzienny spacer. Jednak jeśli nie ma medycznych przeszkód, warto ruszać się jak najwięcej i uprawiać różne rodzaje sportu: jeździć na rowerze, pływać, maszerować z kijkami. Obecnie coraz większą popularność wśród seniorów zyskują sobie siłownie na wolnym powietrzu, które obecnie można znaleźć już nie tylko na osiedlach w dużych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach i na wsiach. Korzystanie z takich siłowni umożliwia trening wszystkich partii mięśniowych. Możliwości zatem jest wiele, trzeba tylko się zmobilizować. W razie wątpliwości, jaki rodzaj sportu będzie odpowiedni, warto porozmawiać o tym ze swoim lekarzem.
Trening umysłowy
Jak mówi stare powiedzenie, „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Aby jednak się ono spełniło, senior powinien pracować także nad swoją kondycją umysłową. Zdrowe odżywianie i ćwiczenia pomogą zadbać o zdrowie ciała, ale tak samo ćwiczeń i pracy wymaga umysł starszej osoby. Warto motywować swój mózg do pracy – poszerzać swoją wiedzę, wykonywać ćwiczenia pamięciowe, uczyć się nowych rzeczy. Dzięki temu będzie można cieszyć się sprawnym umysłem nawet w bardzo sędziwym wieku. Nauka obsługi nowych urządzeń, nowinki technologiczne, warsztaty związane z przedmiotem pasji, nauka języka – jest mnóstwo możliwości na aktywizowanie umysłu seniora.
Osoby ciekawe świata, otwarte na nowe rzeczy, głodne wiedzy i nie bojące się nowych wyzwań potrafią cieszyć się życiem i czerpać z niego w każdym wieku, a to zdecydowanie sprzyja długowieczności. Trening umysłu i pamięci wpływa także na zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera. Zdecydowana większość osób, które dożyły blisko stu lat lub więcej, niemal do końca życia cieszyła się bardzo dobrą sprawnością umysłową, niejednokrotnie zaskakując znacznie młodszych ludzi.
Życie społeczne
Seniorzy, którzy mają bliski kontakt z rodziną, przyjaciół i znajomych, mają szansę na dłuższe życie niż osoby samotne, które wyłączyły się z życia społecznego. Warto pamiętać o tym, że nigdy nie jest za późno, by nawiązać nowe kontakty, wyjść z domu do ludzi i żyć bardziej aktywnie. Można chociażby zapisać się na Uniwersytet Trzeciego Wieku lub dołączyć do Klubu Seniora, a nowe znajomości pojawią się same. Zresztą samo przebywanie wśród ludzi, rozmawianie, obserwowanie otoczenia już daje człowiekowi więcej korzyści, niż zamykanie się w czterech ścianach i odcinanie od świata. Bardzo ważny jest także kontakt z rówieśnikami, nie tylko z młodszymi o pokolenie czy dwa członkami rodziny. Warto zatem dbać o stare znajomości, a także uczestniczyć w wydarzeniach i imprezach senioralnych, gdzie można spotkać wiele ciekawych, pełnych życia starszych osób. Samotność nie sprzyja długowieczności, dlatego warto otworzyć się na ludzi i aktywnie żyć w społeczeństwie.
Dbanie o siebie
Dbać o siebie należy na wielu płaszczyznach. Zacznijmy od tego, aby właściwie dbać o swoje zdrowie – nie tylko poprzez sport, ale również przez regularne odwiedzanie lekarza, reagowanie na niepokojące objawy i poddawanie się zaleconym badaniom kontrolnym. Nawet u osoby prowadzącej zdrowy i aktywny tryb życia może się w ukryciu przez lata rozwijać choroba. Dlatego też bardzo ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych. Właściwa diagnostyka pozwoli wykryć chorobę już we wczesnym stadium i odpowiednio ją leczyć od samego początku.
Dbanie o siebie to także realizowanie swoich pasji i potrzeb. Każdy senior powinien mieć czas dla siebie, na wykonywanie ulubionych zajęć, odpoczynek, spotkania z przyjaciółmi. Wielu seniorów niestety zamiast dbać także o siebie, żyje wyłącznie życiem i sprawami swoich bliskich, a to błąd. Trzeba pamiętać także o sobie, odrobina zdrowego egoizmu jest potrzebna. Dbanie o siebie to także praca nad swoim charakterem – walka ze słabościami i wadami. Każdego dnia warto starać się być lepszym człowiekiem, niż było się wczoraj.
Złota rada na koniec: Szczęście
Osoby cieszące się długowiecznością w zdecydowanej większości łączy to, że są szczęśliwe. Nie oznacza to, że los oszczędzał im trudnych czy tragicznych wydarzeń, niewiele tutaj ma do rzeczy także stan majątkowy tych osób. Najważniejsze jest pozytywne nastawienie do życia, cieszenie się codziennymi drobnostkami, których jest wiele, a nie zawsze potrafi się je dostrzegać. Szczęśliwi ludzie żyją dłużej także z tego powodu, że rzadziej chorują, a ich organizmy lepiej radzą sobie z chorobami, niż osoby apatyczne i popadające w stany depresyjne. Pozytywne nastawienie do zmieniającego się świata to również klucz do tego, by być szczęśliwym seniorem. Osoby, które żyją tylko wspomnieniami i z żalem spoglądają na utraconą przeszłość i młodość, znacznie gorzej radzą sobie w życiu codziennym w podeszłym wieku. Warto zatem być szczęśliwym i poszukiwać tego szczęścia, a nie od dziś wiadomo że pozytywne nastawienie do otoczenia samo przyciąga szczęście.