Przejście na emeryturę to dobry moment na rzucenie palenia

rzucenie palenia na emeryturzeMoment zakończenia aktywności zawodowej i przejścia na emeryturę powinien być wykorzystany jako ostatni dzwonek na rzucenie palenia przez osoby, którym wcześniej nie udało się rozstać z tym zgubnym nałogiem.

Rzucenie palenia to duże wyzwanie, warto jednak je podjąć. Zmiany w życiu często następują na zasadzie reakcji łańcuchowej – pierwsza pociąga za sobą kolejne. Warto więc iść za ciosem i kuć żelazo póki gorące. Skoro w życiu już nastąpiła zmiana, która i tak zmusiła do zmiany trybu i stylu życia – jaką jest przejście na emeryturę, warto zmienić coś jeszcze. Może się okazać, że takie odwrócenie o sto osiemdziesiąt stopni jest w rezultacie łatwiejsze do zaakceptowania, niż wprowadzanie zmian po kolei. Wiele osób lubi pewien porządek i jakiś zakres przewidywalności w swoim życiu, dlatego często odkłada diametralną zmianę na bliżej nie sprecyzowane „później”.

Przygotowanie do rzucenia palenia

nałogowe palenie papierosówRzucenie palenia musi być skuteczne, a podstawą tego jest oczywiście mocne postanowienie i silna wola. Jeżeli zabraknie tego elementu, bardzo szybko powróci się do nałogu i próba zakończy się fiaskiem. O zdrowotnych argumentach pozbycia się tego nałogu nie trzeba nikogo przekonywać. Jak się zabrać do rzucenia palenia?

Przejście na emeryturę i zmiana planu dnia może się okazać bardzo pomocne. Przede wszystkim w takim wieku bardzo silnej motywacji powinien dodać fakt, że u starszej osoby niekorzystne zmiany w organizmie wynikające z palenia tytoniu postępują znacznie szybciej. Oczywiście po wielu latach palenia papierosów ich rzucenie nie cofnie zmian już powstałych, jednak zdecydowanie poprawi obecny stan zdrowia, samopoczucie i kondycję seniora. Te czynniki są bardzo ważne, ponieważ wpływają na komfort psychiczny i zadowolenie z życia. Niektóre osoby nawet mimo zapadnięcia na chorobę, przy której palenie jest bezwzględnie wykluczone, nie potrafią rozstać się z nałogiem. Takie postępowanie może bardzo pogorszyć stan zdrowia i spowodować wiele komplikacji.

Zmiana przyzwyczajeń ułatwia rozstanie z nałogiem

Bardzo często osoba paląca sięga po papierosa w określonych sytuacjach. Może to być rozpoczęcie dnia od kawy i papierosa przed pracą, wychodzenie w przerwie na papierosa z kolegą z pracy, czy palenie w czasie oczekiwania na autobus. Każdy palacz z pewnością sam obserwuje u siebie powtarzające się momenty, w których zawsze odczuwa potrzebę palenia. Przejście na emeryturę stwarza idealne warunki do tego, by trwale wyeliminować z planu dnia takie sytuacje, w których zawsze sięgało się po papierosa. Dzięki pozbyciu się tych sytuacji oparcie się pokusie i walka z nałogiem będzie znacznie łatwiejsza.

papierosy zagrożenie dla zdrowiaNa motywację z pewnością wpłyną niemal natychmiastowe odczuwalne skutki rzucenia palenia. Już po kilku dniach można zaobserwować widoczną poprawę kondycji, podbiegnięcie do tramwaju czy wejście po schodach przestanie być zabójczo męczące. Dzięki tak szybko pojawiającym się rezultatom łatwiej jest wytrwać w postanowieniu i nie sięgnąć po papierosa, gdyż przekreśliłoby to dotychczasowo uzyskane efekty.

Mniejsza ilość sytuacji stresowych również może mieć ogromne znaczenie dla rzucania palenia. Trudna rozmowa z kontrahentem, problem z dotrzymaniem terminu, nieprzewidziane sytuacje – tego typu zdarzenia w pracy być może prowokowały chęć zapalenia. Bardzo wiele osób argumentuje swoje palenie tym, że je to „odstresowuje”. Zmniejszyć poziom stresu można na wiele sposobów, a papieros jest najgorszym z nich. Co z tego, że daje chwilowe uczucie ulgi, jeśli faktycznie nie obniża poziomu stresu a dodatkowo obciąża organizm i źle na niego wpływa. Zniknięcie problemów związanych z aktywnością zawodową może znacznie ułatwić skuteczne i ostateczne rozstanie się z nałogiem.

Odpowiednia motywacja kluczem do sukcesu

motywacja do rzucenia paleniaBardzo istotne jest, żeby motywacja do rzucenia palenia była pozytywna, a nie negatywna. Trzeba się odpowiednio nastawić, przygotować na dzień rozstania z papierosem i z radością go oczekiwać, jako dnia w którym dokona się zmiana na lepsze. Rzucenie nałogu potraktować jako ulgę, uwolnienie się od zniewolenia i zgubnego wpływu na zdrowie, jaki ma palenie tytoniu. Takie nastawienie pozwoli cieszyć się z osiągnięcia osobistego sukcesu. Ponadto, papierosy przecież kosztują. Dobrym pomysłem jest odkładanie sumy, jaką wydałoby się na paczkę papierosów za każdym razem, kiedy byłyby kupowane. Jeśli jedna paczka starczała na dwa dni, to co dwa dni niech te kilkanaście złotych zasili oszczędności. Dzięki temu nadspodziewanie szybko uzbiera się suma, która pozwoli chociażby na wyjazd na wycieczkę. Warto się nagrodzić za wytrwanie bez nałogu.