Jak wybierać suplementy diety dla seniora?

suplementy diety dla senioraNa rynku dostępnych jest mnóstwo suplementów diety dla seniorów, a oferta takich produktów cały czas się poszerza. Jak w tym gąszczu wybrać wartościowy produkt, który faktycznie przyniesie korzyści dla zdrowia starszej osoby?

Różnego rodzaju preparaty witaminowe stanową także popularny prezent, wręczany starszym osobom na rozmaite okazje. Niestety przy wyborze takiego specyfiku darczyńca rzadko kieruje się składem i właściwościami produktu,. Znacznie częściej znaną marką, chwytliwą reklamą czy atrakcyjnym opakowaniem. Suplementy diety tak jak inne produkty mogą się bardzo różnić od siebie, dlatego warto wybierać je świadomie. Wybór niewłaściwego preparatu może przynieść więcej szkody dla zdrowia seniora niż pożytku. Same starsze osoby chcąc wybrać samodzielnie preparat, który wspomoże ich organizm (np. ochroni wątrobę czy wzmocni serce), powinny koniecznie skonsultować się ze swoim lekarzem. Zwłaszcza jeśli przyjmują leki przy chorobach przewlekłych, konieczna jest opinia specjalisty, czy dany preparat może być przez konkretnego pacjenta bezpiecznie przyjmowany. Mimo, że suplementy dostępne są bez recepty, należy się z nimi obchodzić ostrożnie. Co warto wiedzieć o suplementach diety dla seniorów?

Po co przyjmować suplementy diety?

suplementy dietyUmiejętna suplementacja właściwie zbilansowanej, zdrowej diety, to same korzyści. Takie preparaty dostarczą organizmowi substancji, których jedzenie nie zapewni w wystarczającej ilości, a które będą pozytywnie wpływały na jego pracę. Powyższe dotyczy jednak wyłącznie sytuacji, kiedy suplement jest właściwie dobrany. Nie należy tego bagatelizować, ponieważ nawet pozornie neutralne, ziołowe substancje, przyjmowane z niektórymi lekami mogą stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia. Informacje o przyjmowaniu preparatu z innymi lekami są co prawda umieszczone na ulotce; lecz zdarza się, że długość ulotki i drobny druk skutecznie zniechęcają seniora do jej przeczytania.

Seniorzy często wybierają suplement w nadziei, że w cudowny sposób rozwiąże ich problemy zdrowotne. Nie można jednak kierować się wyłącznie reklamami lub opiniami innych osób. Wielu seniorów daje się łatwo skusić, jednak takie beztroskie podejście do suplementów może mieć negatywne skutki. Mimo, iż są to specyfiki dostępne bez recepty, to należy je traktować jak lekarstwa. Trzeba pamiętać, że zawierają substancje aktywne, zdolne do reagowania z innymi w organizmie człowieka.

Dlaczego przyjmowanie suplementów diety może być niekorzystne dla zdrowia?

przyjmowanie suplementów diety przez senioraTylko senior cieszący się dobrym zdrowiem może bez większego problemu sam wybrać sobie suplement diety w aptece, korzystając jedynie z pomocy farmaceuty. Starsze osoby cierpiące na choroby przewlekłe, z licznymi dolegliwościami i zagrożone wystąpieniem kolejnych chorób w żadnym wypadku nie powinny bez zgody lekarza przyjmować nawet preparatów witaminowych czy zawierających składniki mineralne. Trzeba pamiętać o tym, że suplementy nie są lekarstwami. Generalnie przeznaczone są dla osób względnie zdrowych, które wymagają tylko dodatkowego wspomagania, a nie leczenia. Przy przyjmowaniu różnego rodzaju leków oraz przy obecności chorób, przyjmowanie danego preparatu na własną rękę może nie tylko nie przynieść żadnych korzyści, ale wręcz zaszkodzić. Zupełnie niedopuszczalne u starszych osób jest rezygnowanie z wizyty u lekarza po pojawieniu się nowych objawów na rzecz „leczenia się” samodzielnie w oparciu o suplementy. W ten sposób można pogorszyć swój stan zdrowia; odwlekając wizytę u specjalisty i wierząc, że przyjmowanie suplementów samo w sobie rozwiąże problem.

Przyjmowanie suplementów

preparaty witaminowe dla seniorówGeneralnie powinno się przyjmować jak najmniej leków i tylko te, które są wyraźnie zalecone przez lekarza. Obecnie coraz częściej w reklamach jako argument pozytywny wykorzystuje się stwierdzenie, że dany preparat jest lekiem, a nie suplementem diety, co ma zwiększać jego wiarygodność. Zaletą produktu oczywiście ma być również to, że jest on dostępny bez recepty. Jeżeli nie zasięgnęło się opinii lekarskiej, czy dany specyfik można przyjmować, to lepiej trzymać się z daleka od tych wszystkich leków bez recepty. Nie będzie się miało żadnej gwarancji, że jego zażywanie odniesie pozytywne skutki. A ryzyko, że tylko się sobie zaszkodzi, jest z kolei znaczące i nie warte podejmowania. Warto wspomnieć także o tym, że specjalista dokładnie wskaże, jak należy przyjmować dany preparat – tak samo jak w przypadku leków na receptę. Tak samo należy dokładnie stosować się do zaleceń, żeby sobie nie zaszkodzić.

Inna sprawa jeszcze jest taka, że seniorom zdarza się nie informować swojego lekarza o tym, że przyjmują jeszcze jakieś preparaty poza przepisanymi przez niego lekami. To wielki błąd, ponieważ może zupełnie zniekształcić rozpoznanie lekarskie. Przykładowo, jeżeli leki przyjmowane przy chorobie przewlekłej przestają działać tak jak powinny, to lekarz może zmienić ich dawkę lub zupełnie zmienić lek. Tymczasem za pogorszenie się skuteczności leku może odpowiadać suplement, który senior zaczął przyjmować według własnego uznania, a o którym nie poinformował lekarza. W rezultacie może to oznaczać podyktowany niewłaściwymi przesłankami dobór leków na receptę, a to będzie miało bezpośrednie przełożenie na stan zdrowia pacjenta.

Co zamiast suplementów?

Zamiast sięgać po kolejne suplementy wierząc, że usuną one ból stawów, zredukują dolegliwości trawienne czy wspomogą pracę serca, lepszym wyjściem będzie zainteresowanie się zdrowym trybem życia i naturalnymi sposobami dbania o pracę organizmu. Nawet najlepsze suplementy nie zastąpią zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej i treningów pamięciowych. Warto szukać informacji i dowiadywać się, jakie działania będą sprzyjać poprawie zdrowia w danym przypadku, zamiast po prostu iść do apteki po kolejny suplement.

Tak jak zostało już wspomniane, jeżeli chce się sięgnąć po suplementy diety, ich wybór powinien być skonsultowany z lekarzem. Konkretny preparat  dopasowany do danej osoby pod względem jej stanu zdrowia, trybu życia oraz stale przyjmowanych leków. Jeżeli chodzi o suplement diety w charakterze prezentu dla seniora, właściwie może to być opcja brana pod uwagę tylko, jeśli obdarowana osoba nie cierpi na schorzenia przewlekłe i cieszy się dobrym zdrowiem. W innym przypadku lepiej pomyśleć o innym podarunku, ewentualnie zapytać seniora, jaki suplement przyjmuje i kupić odpowiedni. Inaczej taki podarek będzie tylko atrakcyjnym opakowaniem na półce, a nie faktycznym wsparciem zdrowia seniora.