Wakacje z wnukami

opieka nad wnukamiKażda rodzina ma swój sposób spędzania wakacji, często ich stałym elementem  jest wyjazd wnuków z dziadkami lub ich pobyt u dziadków. Jednak kiedy kolejny raz dzieci spędzają dwa tygodnie na zabawie w przydomowym ogródku lub na placu zabaw czy przy osiedlowej fontannie, dziadkowie często zastanawiają się, jaką nowość można by wprowadzić do utartego, wakacyjnego planu. Co warto robić na wakacjach z wnukami?

W wielu rodzinach część wakacji spędzanych wspólnie przez dziadków i wnuki jest stałym elementem sezonu letniego. Bardzo często dla obu stron jest to wyczekiwany z niecierpliwością czas, który jest równie atrakcyjny dla wnuków jak obóz czy kolonie. Dziadkowie z kolei cieszą się, że przez kilka dni mogą cały czas spędzić z wnukami. Jest to szczególnie ważne dla rodzin mieszkających w oddaleniu od siebie, gdzie dzieci nie mają na co dzień kontaktu z ukochanymi dziadkami i z wytęsknieniem czekają na wakacyjny wyjazd.

Zabawy edukacyjne

zima sanki wnuki dziadkowieWakacje z wnukami mogą być dla dziecka niezapomnianym przeżyciem. Oczywiście bez wątpienia największą atrakcją dla maluchów jest zabawa z dziadkami, poświęcany im czas, rozmowy, opowieści, troska i uwaga dziadków. Tego nie zastąpią nawet najciekawsze letnie atrakcje i jest to podstawą udanego wakacyjnego pobytu wnuków. Dzięki tym elementom nawet zwykłe, codzienne czynności mogą się stać dla dziecka bardzo atrakcyjnie spędzonym czasem, który umocni więź i na długo zostanie w pamięci. Jeśli jednak chce się zaplanować coś specjalnego, do wyboru jest wiele opcji zapewniających rozrywkę zarówno dziecku jak i dziadkom, które pozwalają łączyć zabawę z aktywnością fizyczną czy nauką.

Imprezy plenerowe

Latem organizowanych jest mnóstwo imprez plenerowych – festiwale tematyczne, lokalne święta i tym podobne. Wydarzenia takie odbywają się wszędzie, niezależnie od tego, czy to duże miasto czy mniejsza miejscowość. Warto przed przyjazdem wnuków sprawdzić, czy w okolicy odbywa się jakaś impreza dla całych rodzin. Na festynach plenerowych niemal zawsze przygotowanych jest wiele atrakcji dla najmłodszych, dzień spędzony na zabawie na świeżym powietrzu pod czujnym okiem dziadków z pewnością będzie dla dziecka niezapomnianym przeżyciem, a dziadkom dostarczy prawdziwej radości widok uśmiechniętego, rozbawionego wnuka.

Wycieczki z wnukami

wakacje z wnukamiWycieczka nad jezioro jest doskonałym pomysłem dla dziadków aktywnych, pełnych energii. Zabawa z dzieckiem w wodzie, wspólne tworzenie budowli z piasku, leniuchowanie na słońcu – niewątpliwie obie strony wyśmienicie spędzą czas. Warunkiem jest jednak poświęcenie stuprocentowej uwagi dziecku, wiadomo, że na plaży nie można spuścić z niego oka choćby na moment, konieczny jest aktywny nadzór nad zabawą malucha, nie tylko obserwowanie dziecka z kocyka. Dlatego jest to opcja dla w pełni sprawnych dziadków o świetnej kondycji. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest wycieczka do aquaparku czy na basen. W takich miejscach są odpowiednio przygotowane wyznaczone płytkie obszary dla dzieci, gdzie mogą się spokojnie bawić w wodzie. A dziadkowie razem z nimi.

wycieczka z wnukiemZoo – chyba nie ma dziecka, dla którego nie byłoby to atrakcją. Oglądanie dzikich, egzotycznych zwierząt czy obejrzenie z bliska rodzimych gatunków dostarczy rozrywki zarówno wnukom i dziadkom, przy okazji można poszerzyć wiedzę dziecka o zwierzętach, opowiadając ciekawostki ze świata przyrody. Poszczególne okazy są opisane, nie będzie więc problemu z udzielaniem odpowiedzi na liczne pytania maluchów o zwierzęta. Ogrody zoobotaniczne są w wielu większych miastach, jeśli taki obiekt znajduje się poza miejscem zamieszkania, ale w niedalekiej odległości, można się pokusić o całodniową wycieczkę. Podróż np. pociągiem może być dodatkową atrakcją dla dziecka, a dla dziadków taki wyjazd choć na parę godzin będzie świetną odskocznią od codzienności.

Rekreacja na świeżym powietrzu

Parki miejskie i leśne tereny rekreacyjne również są bardzo dobrym pomysłem na wycieczkę. Wiele takich miejsc oferuje liczne rozrywki dla dzieci, mini lunaparki, przejażdżki na kucyku, parki linowe dla dzieci, rozbudowane place zabaw dostarczą dzieciom niezapomnianych wrażeń. Dziadkowie również skorzystają na spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, przy okazji można potrenować na plenerowej siłowni i aktywnie wypocząć zabierając wnuka na spacer zadrzewionymi alejkami. Jeśli w okolicy znajduje się las, również tam można się doskonale bawić z dzieckiem. Można zabrać ze sobą koc i urządzić piknik, pokazać dzieciom różne gatunki roślin i ptaków, zainteresować je przyrodą, może nawet uda się wypatrzeć jakieś zwierzątko leśne, np. sarnę czy zająca. Pod koniec lata, przy odpowiedniej pogodzie można również wybrać się na grzybobranie w poszukiwaniu kurek.

Dłuższy wyjazd z wnukami

wyjazd z wnukami na wakacjeA może wyjazd z wnukami? W okresie letnim bardzo dobrym pomysłem jest wspólny wyjazd nad morze. Bardzo korzystnie wpłynie na zdrowie zarówno wnuków jak i dziadków, ponadto stwarza mnóstwo możliwości wspólnych zabaw i spędzania czasu. Jest to pomysł szczególnie polecany aktywnym dziadkom, dla których szaleństwa z wnukami na plaży nie będą żadnym problemem. Warto z dzieckiem pograć w piłkę plażową, badmintona, zbudować zamek z piasku z fosą napełnianą wodą morską albo wybrać się na długi spacer w poszukiwaniu muszli wyrzuconych przez morze.

W każdym przypadku trzeba być otwartym na potrzeby dziecka. Warto nastawić się na elastyczne dostosowywanie planu dnia, nie trzymać się sztywno wcześniejszych ustaleń. Dziś dziecko może nie mieć na coś ochoty, ale jutro może z entuzjazmem podejść do jakiegoś pomysłu. Dzięki temu czas spędzony wspólnie będzie przyjemny dla obu stron. Warto za każdym razem podpytać rodziców o aktualne zainteresowania dziecka; szczególnie, jeśli nie spędza się z nim czasu na co dzień. To pomoże w odpowiednim zaplanowaniu ewentualnych wyjść i rozrywek. Trzeba pamiętać, że dziecko lubi atrakcje dynamiczne, dostarczające wielu bodźców i nie pozwalające na nudę. Wizyta w muzeum, oglądanie plenerowej wystawy czy zwiedzanie zabytku może być świetnym pomysłem na wyjście ze współmałżonkiem czy z przyjaciółmi. Niekoniecznie może odpowiadać kilkuletniemu dziecku, które rozpiera energia.

Wspólne wakacje atrakcją dla dziadków i wnuków

Wakacje u dziadków mogą być dla wnuków niezapomnianym przeżyciem, co pomoże budować i umocni więź między pokoleniami w rodzinie. Aby ten czas był tak samo satysfakcjonujący dla dziadków i wnuków, warto dobrze przemyśleć, co się chce wspólnie robić i zawczasu zaplanować sobie kilka możliwości. Wówczas z wakacyjnym pobytem związane będą tylko dobre wspomnienia i z niecierpliwością będzie się wyczekiwało kolejnego.