Udane życie na emeryturze

udana emeryturaPrzejście na emeryturę jest bardzo dużą zmianą w życiu człowieka. Wiele osób przechodzi na emerytuję z wielką obawą, że te wszystkie rzeczy to już nie dla nich, nic nowego ich nie czeka, odczuwają lęk przed nudą, rutyną i stagnacją. Inne podejście do tematu może pokazać, że na emeryturze również otwierają się nowe możliwości i ten czas może być kolejnym, niezwykłym etapem w rozwoju człowieka.

Już od najmłodszych lat ludzie są aktywni, uczą się, podejmują nowe zadania, osiągają cele, z czasem życie stawia przed nimi coraz większe wymagania, ale i sami coraz więcej oczekują od życia. Rozwijają się, dokonują wyborów, przeżywają sukcesy i porażki, znajdują nowe pasje… wymieniać można jeszcze długo. Nic dziwnego, że przejście na emeryturę często budzi lęk przed nudą i bezczynnością.

hobby na emeryturzeSzczególnie trudne jest odnalezienie się w rzeczywistości emeryta dla osób, które były bardzo aktywne zawodowo, praca i zajęcia z nią związane wypełniały niemal cały czas. Takie życie zawodowe na wysokich obrotach odzwyczaja nie tylko od siedzenia w domu, ale i od posiadania dużej ilości wolnego czasu, która może zostać spożytkowana zupełnie dowolnie. Właśnie, pojawia się nurtujące pytanie – na co przeznaczyć ten czas? Co robić, by się nie nudzić? Zaplanowanie sobie codziennych aktywności jest bardzo ważne, by uniknąć poczucia nieuchronnie upływającego czasu i wrażenia, że wszystko przemija bez jakiegokolwiek uczestnictwa w tym. Koncentrowanie się osoby starszej na bezczynności i przemijaniu może doprowadzić do trwałego obniżenia nastroju, pogorszenia samopoczucia, a nawet do stanów depresyjnych.

Psychiczne przygotowanie do przejścia na emeryturę

Myśleć o emeryturze warto wcześniej, nawet kilka lat. Często padają zdania „chciałbym, ale nie mam czasu” – na co brakuje tego czasu? Z czego trzeba było zrezygnować? Dobrym pomysłem jest zapisywanie planów do realizacji, celów, marzeń, w dążeniu do których przeszkadza brak czasu. Może tu chodzić zarówno o udanie się w wymarzoną podróż, uprawę przydomowego ogródka czy rozwój pasji. Na emeryturze tego czasu jest bardzo dużo, z pewnością do jego zagospodarowania przydadzą się pomysły zgromadzone w poprzednich latach, kiedy wiele rzeczy uciekało z powodu obowiązków zawodowych i zmęczenia po pracy. Warto wspomnieć tutaj, że naprawdę nigdy nie jest za późno, by zacząć coś nowego. Właśnie z myślą o aktywnym spędzaniu czasu i realizowaniu się seniorów powstały Uniwersytety Trzeciego Wieku, Kluby Seniora i wiele innych organizacji.

szczęśliwy seniorPrzejście na emeryturę dobrze jest potraktować jako odpoczynek po latach pracy. Wreszcie można w pełni zająć się sobą, poświęcić sobie więcej uwagi niż dotychczas. Widok aktywnego, zadbanego i żywiołowego seniora każdej płci nie należy do rzadkości, to są właśnie osoby, które potrafią wykorzystać czas i możliwości, jakie stwarza im zakończenie pracy zawodowej.

Nowe pasje i zajęcia na emeryturze

Na początek warto wybrać jakąś formę aktywności fizycznej dla siebie. Mogą być to regularne treningi w klubie fitness, pływanie na basenie czy spacery Nordic Walking. Sport i rekreacja są bardzo ważne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia i kondycji seniora. Przy okazji jest to bardzo dobra okoliczność do poznania osób, które w podobny sposób spędzają czas. Można się skontaktować z lokalnymi Klubami Seniora, wiele z nich organizuje różnorodne zajęcia ruchowe. W grupie zawsze raźniej, a i jest większa mobilizacja do kontynuacji ćwiczeń.

gotowanie pasjaGotowanie na emeryturze może przerodzić się w prawdziwą pasję u osób, które wcześniej nie odkryły w sobie zamiłowania do kulinariów. Zabiegany na co dzień człowiek często je szybko, nie zwracając tak dużej uwagi na jakość spożywanego posiłku. Na emeryturze w końcu jest czas na to, by wypróbować wszystkie te wycięte z gazet przepisy, spróbować samemu przygotować ciekawe i niespotykane dania odkryte w internecie czy podjąć wyzwanie samodzielnego odtworzenia niemal zapomnianej ulubionej potrawy z dawnych lat. Kuchenne popisy z pewnością doceni rodzina zaproszona na obiad, a i będzie o czym pogawędzić ze znajomą sąsiadką przy kawie.

Otaczanie się ludźmi

aktywność ruchowa seniorówBardzo ważne jest wychodzenie z domu, zaangażowanie się w życie społeczne, uczestniczenie w lokalnych inicjatywach i wydarzeniach oraz pielęgnowanie znajomości. Dzięki temu w życiu cały czas będzie się działo coś ciekawego, a także senior będzie miał swoje życie. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie można się skupiać wyłącznie na życiu dzieci i wnuków, całkowicie angażować się w ich problemy. Trzeba się skoncentrować na sobie. Stały kontakt z innymi ludźmi nie pozwoli czuć się samotnym i niepotrzebnym.

Emerytura może być naprawdę złotym okresem, jeśli się odpowiednio do tego przygotuje i właściwie nastawi. Czas na rozwijanie hobby, poczytanie książki, relaksujący spacer czy zadbanie o kondycję fizyczną z powodzeniem może zastąpić dotychczasowe obowiązki i aktywność zawodową. Dzięki aktywności i otwartości na możliwości, jakie otwierają się wraz z przejściem na emeryturę, jesień życia może być naprawdę złota.