Senior w internecie

seniorzy w internecieDlaczego warto namówić seniora do nauki korzystania z internetu? Warto przedstawić seniorowi szerokie korzyści, jakie niesie za sobą umiejętność korzystania z internetu. Jakie są te korzyści i dlaczego w ogóle powinno się zachęcać seniorów do korzystania z internetu? Okazuje się, że internet często pomaga rozwiązywać codzienne problemy starszych osób.

Obecnie co prawda coraz większa liczba seniorów na dobre zaprzyjaźnia się z komputerem i internetem. Wielu z nich jest bardzo aktywnych w sieci. Seniorzy prowadzą nawet własne blogi czy strony internetowe, mają również konta na portalach społecznościowych. Niemniej jednak w dalszym ciągu liczna grupa seniorów, nawet tych żyjących aktywnie, zwyczajnie nie chce nauczyć się obsługi komputera i korzystania z internetu. Uważają, że to nie dla nich. W końcu całe życie przeżyli bez tych nowinek technologicznych i nie widzą potrzeby, by uczyć się obsługi nowych urządzeń „na stare lata”. Naturalnie nie chodzi o to, by kogoś przymuszać i na siłę posadzić przed komputerem. Warto jednak przekonać seniora, by chociaż spróbował. Wtedy zdecyduje, czy faktycznie internet nie ma mu do zaoferowania nic, czego by potrzebował.

Senior w internecie – dlaczego starsze osoby powinny zaznajomić się z internetem?

Okazuje się, że powodów jest bardzo wiele, a każdy z pewnością znajdzie również swój własny powód. Na początku można wskazać chociażby fakt, że funkcjonowanie w sieci umożliwia seniorom zdecydowanie bardziej intensywne życie społeczne. Seniorzy zazwyczaj spotykają się i rozmawiają z tymi samymi osobami od lat. Znacznie rzadziej nawiązują nowe znajomości. Internet natomiast w prosty sposób umożliwia poznanie ludzi w podobnym wieku, o zbliżonej sytuacji życiowej czy dzielących te same pasje. Dzięki temu życie społeczne seniora staje się znacznie bardziej bogate, a to ma bezpośrednie przełożenie na jego samopoczucie oraz sprawność umysłową. Dzięki internetowi nawet samotni seniorzy nie będą czuli się opuszczeni i będą mieli możliwość kontaktu z ludźmi. Podobnie jak te starsze osoby, którym stan zdrowia nie pozwala na zbyt częste wyjścia z domu. Budowanie nowych przyjaźni jest bardzo ważne na każdym etapie życia, także w wieku senioralnym.

Pierwsze źródło informacji

seniorzy w sieciInternet jest doskonałym źródłem informacji. Nie trzeba już pilnować czasu z zegarkiem w ręku, aby o konkretnej godzinie zasiąść przed telewizorem i wysłuchać najświeższych wiadomości. Wyszukiwanie interesujących seniora informacji w sieci jest niezwykle proste. Umożliwia też monitorowanie na bieżąco tylko tych wątków, które są dla niego ciekawe. Szeroki dostęp do ogromnej bazy informacji umożliwia seniorowi także poszerzanie swoich zainteresowań. Może śledzić nowinki w pasjonującej go dziedzinie oraz wymieniać doświadczenia z innymi. Internet jest również doskonałym źródłem informacji o wydarzeniach w okolicy zamieszkania seniora. Dzięki temu z łatwością sprawdzi on chociażby repertuar teatru, dowie się o imprezach dla seniorów i innych wydarzeniach kulturalnych. Z tego względu nie przegapi wydarzeń, w których chciałby wziąć udział. To z kolei zaowocuje jego aktywniejszym uczestnictwem w życiu społecznym poza siecią.

Seniorzy bardzo chętnie wykorzystują także internet do poszukiwania informacji dotyczących zdrowia, profilaktyki zdrowotnej i zdrowego trybu życia. Właśnie za pośrednictwem internetu wiedza z tych dziedzin bardzo się upowszechnia. Seniorzy dowiadują się, na co powinni być wyczuleni, kiedy koniecznie powinni odwiedzić lekarza, jak powinni dbać o swoje zdrowie i wielu innych ważnych wiadomości. Wreszcie, internet jest niezastąpioną pomocą przy załatwianiu wszelkiego rodzaju formalności. Pozwala sprawdzić, jak zabrać się za załatwianie danej sprawy, gdzie należy się zgłosić i tak dalej. Umożliwia również dostęp do bezpłatnych porad prawnych w różnego rodzaju serwisach tematycznych, a także kontakt z osobami, które miały podobny problem. Internet to także ogromne ułatwienie dla seniorów w zakresie zarządzania swoim kontem bankowym. Dzięki opanowaniu systemu internetowego swojego banku nie trzeba będzie już z każdą sprawą chodzić do jego oddziału.

Wygodne zakupy

senior w internecieJeśli chodzi o ułatwienia w życiu codziennym, które zapewnia sprawne poruszanie się w sieci, nie sposób pominąć zakupów. Wielu seniorów bardzo obawia się zakupów przez internet. Jednak przy zachowaniu należytej ostrożności oraz z czyjąś pomocą przy pierwszych transakcjach, zakupy przez internet mają szansę stać się wielkim udogodnieniem dla seniora. Szczególnie w przypadku zakupów rzeczy o dużych gabarytach lub takich, za którymi trzeba trochę pochodzić po sklepach żeby znaleźć odpowiadający model, będzie to znakomite usprawnienie zakupów.

Warto wspomnieć o tym, że obecnie mnóstwo sklepów stacjonarnych prowadzi także sprzedaż internetową. Umożliwia to również wybór i dokonanie zakupu w sieci, a odbiór towaru w punkcie stacjonarnym. Dzięki temu senior będzie mógł spokojnie i wygodnie zapoznać się z bardzo szeroką ofertą na rynku i dokonać optymalnego wyboru bez męczących rajdów po sklepach. Potem tylko wybrać się do jednego z nich tylko raz po odbiór swojego zamówienia. W internecie można także z łatwością porównać ceny tego samego produktu u różnych sprzedawców. W przypadku tradycyjnego poszukiwania, wymaga to osobistej wizyty w każdym sklepie oferującym dany towar. Wiele supermarketów również ma w swojej ofercie zakupy internetowe. Może to być świetnym rozwiązaniem dla starszych osób, którym trudno jest samodzielnie przynieść do domu większe zakupy.

Rozrywka i czas wolny

korzystanie z internetu przez senioraO licznych ułatwieniach i możliwościach, jakie daje internet, można mówić jeszcze długo – jest ich bardzo wiele. Internet to jednak także ważne źródło rozrywki, a umiejętne korzystanie z tego potencjału sieci z pewnością przyniesie wiele korzyści. Dla wielu starszych osób niestety podstawowym źródłem rozrywki jest telewizja. Są seniorzy, którzy potrafią godzinami wręcz nie ruszać się sprzed telewizora. Program telewizyjny znają na pamięć i każdego dnia oglądają swoje ulubione programy. Nie ma co ukrywać, że nie jest to w żaden sposób korzystne dla zdrowia ani samopoczucia seniora. Rzecz jasna, jeżeli zostanie to zastąpione marnowaniem czasu przy komputerze, również nie będzie z tego żadnego pożytku.

W sieci można jednak znaleźć wiele bardzo wartościowych treści; obejrzeć ciekawy film, posłuchać muzyki, grać w gry logiczne i inne dedykowane właśnie seniorom, szukać inspiracji kulinarnych i robić jeszcze wiele innych rzeczy, które w jakimś stopniu będą stymulowały mózg do treningu i pomogą ćwiczyć pamięć. Internet może być więc znakomitym sprzymierzeńcem w zapobieganiu pogorszenia się kondycji umysłowej seniora. W konsekwencji ma szansę wpłynąć na zmniejszenie ryzyka rozwinięcia się choroby Alzheimera. Nie ma nic złego w oglądaniu kilku ulubionych programów w telewizji. Jednak jeśli włącza się telewizor rano i wyłącza wieczorem, jest to zdecydowanie za dużo. Internet oferuje szerszy wachlarz różnorodnej rozrywki. Lepiej zamienić czas spędzany na oglądaniu telewizji na aktywny wypoczynek i po części surfowanie po sieci.

Rozmowy przez internet – możliwość kontaktu z bliskimi i zawierania nowych znajomości

Argumentem, który najczęściej skłania raczej niechętnego internetowi seniora do zapoznania się z jego działaniem, jest możliwość kontaktowania się z bliskimi za pośrednictwem sieci. Popularne programy komunikacyjne pozwalają seniorowi nie tylko zaoszczędzić na telefonach, ale też zobaczyć się z rodziną dzięki kamerze internetowej. Obecnie niczym nadzwyczajnym nie jest sytuacja, kiedy kolejne pokolenia w rodzinie mieszkają w zupełnie innych miejscach, czasem znacznie oddalonych od siebie.

W tej sytuacji internet jest wręcz niezastąpionym kanałem kontaktowym, pozwala na utrzymywanie bliskich relacji, nawet jeśli osobiście można się spotkać bardzo rzadko. Wiadomo, że zanikający kontakt z dziećmi i wnukami, które mieszkają daleko od seniora, często jest dla niego źródłem smutku i znacznie pogarsza jego samopoczucie. Dzięki internetowi senior nie będzie czuł się osamotniony i będzie mógł aktywnie uczestniczyć w życiu rodzinnym. Wiele starszych osób, które przekonały się do takiego rodzaju komunikacji przyznaje, że ich kontakt z bliskimi, którzy od dawna mieszkają daleko, odżył i uległ znaczącej poprawie.

Zagrożenia dla seniora w sieci

Do tej pory wymienione zostały główne zalety korzystania z internetu przez osoby starsze, jest ich jeszcze znacznie więcej, nie oznacza to jednak, że nie istnieją zagrożenia związane z poruszaniem się seniorów w sieci. Warto, aby dzieci czy wnuki seniora, znacznie lepiej obeznane w internecie od niego, porozmawiały z nim o tym i wyjaśniły najważniejsze zasady bezpieczeństwa, jak choćby te związane z korzystaniem z bankowości internetowej czy pilnowaniem swoich haseł dostępowych. Ważne jest, by uczulić seniora, aby nigdy nie wchodził w linki nadsyłane z nieznanych źródeł, nawet jeśli wiadomość do złudzenia przypomina wiadomość z banku lub innej instytucji.

Ważne jest także zachowanie bezpieczeństwa przy zakupach przez internet, powinno się kupować wyłącznie u sprawdzonych sprzedawców, korzystając ze specjalnych portali lub internetowych odpowiedników sklepów stacjonarnych. Rzecz jasna seniorzy to nie małe dzieci, jednak poruszanie się po sieci jest dla nich nowym gruntem i o pewnych rzeczach warto im przypomnieć. Należy przestrzec ich także przed podawaniem poufnych danych znajomym z internetu. Z pewnością większość starszych osób zdaje sobie z tego sprawę. Jednak osoba chcąca wyłudzić informacje ma z pewnością swoje sposoby na uśpienie czujności i takie pokierowanie rozmową, by senior dopiero po fakcie zorientował się, że powiedział za dużo.

Jak senior może nauczyć się korzystać z internetu?

nauka korzystania z internetuGeneralnie sposoby są trzy: nauka w oparciu o samouczki, uczestnictwo w kursie nauki obsługi komputera i internetu oraz przy pomocy bliskiej osoby obeznanej z internetem. Pierwszy sposób polecany jest raczej seniorom aktywnym, ciekawym świata i nowych rzeczy, którzy szybko się uczą i chętnie zdobywają nową wiedzę i umiejętności. Dla takiej osoby samodzielne opanowanie podstaw nie będzie żadnym problemem. Osoby, które mają opory przed korzystaniem z nowości technologicznych, mimo tego chciałyby jednak nauczyć się korzystania z internetu, z pewnością doskonale odnajdą się na kursie. Kursy prowadzą doświadczeni instruktorzy. Wiedzą oni, w jaki sposób tłumaczyć seniorom niezrozumiałe dla nich w pierwszej chwili zadania i z cierpliwością odpowiadają na pytania uczestników.

Takie kursy organizowane są przez samorządy, placówki kulturalne, fundacje, Uniwersytety Trzeciego Wieku, Kluby Seniora oraz inne organizacje działające na rzecz seniorów. Zwykle takie kursy są płatne, jednak odpłatność nie jest wysoka; niemniej można znaleźć również kursy darmowe. Jeżeli senior ma dobry kontakt ze swoimi wnukami i pozwala na to czas, mogą one być dla swoich dziadków najlepszymi nauczycielami korzystania z internetu. Ważne jest jednak to, aby wnuk-nauczyciel rozumiał, że kwestie zupełnie oczywiste dla niego, mogą już nie być tak jasne i klarowne dla dziadka czy babci.

Warto nauczyć się poruszać w sieci

Zdecydowanie warto wprowadzić seniora w świat internetu i zachęcić go do korzystania z możliwości, jakie daje poruszanie się po sieci. Jeżeli tylko senior opanuje podstawy i złapie bakcyla, dalej sam poradzi sobie doskonale z poznawaniem tajników korzystania z internetu. Obecność seniora w sieci to liczne korzyści dla niego samego, ale także dla jego bliskich. Rodzina będzie miała ułatwiony kontakt z seniorem i możliwość większego zaangażowania się w jego życie codzienne. Oczywiście, że ktoś, kto całe życie doskonale radził sobie bez internetu, może uważać, że nadal świetnie sobie poradzi bez tego. Dlaczego jednak nie zacząć korzystać z nowych możliwości, skoro takie się pojawiły. Stale rosnąca liczba użytkowników internetu wśród osób starszych pokazuje, że dla seniorów internet okazuje się być tak samo atrakcyjny, jak dla osób młodych, którym już ciężko byłoby wyobrazić sobie życie bez dostępu do sieci.