Dom Dziennego Pobytu

dom dziennego pobytuDom Dziennego Pobytu (DDP) jest formą pomocy osobom starszym, o której relatywnie mało się mówi. W czasie dnia prowadzone są tam warsztaty, ćwiczenia, rehabilitacja, zajęcia grupowe, serwowane są posiłki, organizuje się wycieczki, a seniorzy spędzając czas w grupie nie mają poczucia osamotnienia.

Zadania Domu Dziennego Pobytu

Na czym to polega? Takie placówki są czynne zazwyczaj od poniedziałku do piątku, godziny otwarcia oscylują między 8-9 a 15-16. Nierzadko godziny są elastyczne, w zależności od konkretnego obiektu. Bardzo ważnym aspektem Domu Dziennego Pobytu jest rodzinna, przyjazna atmosfera. Po części odpowiada za to wysoko wykwalifikowana kadra, życzliwa i rozumiejąca sytuację i potrzeby starszych osób. Seniorzy przebywający w takich ośrodkach mają możliwość wspólnego realizowania pasji, pracowania nad rozwojem osobistym, uczestnictwa w różnych imprezach i wydarzeniach kulturalnych, a co za tym idzie, w sposób naturalny rodzą się tam przyjaźnie i nowe znajomości. Jest to bardzo ważne dla rozwoju i dalszego funkcjonowania osób starszych, zapobiega ich wykluczeniu społecznemu, nie są pozostawieni sami sobie. Dzięki urozmaiconemu programowi dnia w takich placówkach seniorzy nie mają czasu się nudzić, mogą znaleźć w sobie nową energię, są aktywni i chętnie podejmują nowe wyzwania. Poza tym, jak wiadomo, w grupie zawsze raźniej.

zajęcia dla seniorówWspólne wyjścia na koncerty, imprezy plenerowe, lokalne wydarzenia powodują, że seniorzy przebywają nie tylko w swoim własnym towarzystwie. Spotykają się z ludźmi w różnym wieku, są otwarci na nowości w otoczeniu, interesują się życiem społecznym i kulturalnym, nierzadko podejmują się wolontariatu w różnych organizacjach, przykładowo w stowarzyszeniach opiekujących się zwierzętami. Jest to bardzo dobra forma utrzymania aktywnego trybu życia osoby starszej. Ponadto seniorzy przebywając w Domu Dziennego Pobytu nie muszą samodzielnie przygotowywać obiadów, dzięki czemu są odciążeni z części obowiązków domowych.

Jakie formy aktywności seniorów zapewnia Dom Dziennego Pobytu?

aktywni seniorzyWachlarz zajęć jest bardzo bogaty. Należą do nich wszelkiego rodzaju treningi umysłowe – warsztaty twórczego myślenia, zajęcia pamięciowe, gry słowne, gry logiczne, czytanie książek i tym podobne. Prowadzone są zajęcia poprawiające i rozwijające umiejętności manualne, jak zajęcia plastyczne, robótki ręczne czy techniki origami. Dodatkowo prowadzone są zajęcia ruchowe, m.in. rehabilitacja, coraz częściej formą aktywnego spędzania czasu są grupowe spacery Nordic Walking. Oczywiście do tego dochodzą również wspólne wyjścia, wspomniane wyżej. Oferta każdego Domu Dziennego Pobytu różni się od siebie, przed podjęciem decyzji o wybraniu takiej formy wsparcia seniora warto zrobić rozeznanie.

Dla kogo są Domy Dziennego Pobytu?

Każdy senior, którego rodzina jest daleko lub który nie posiada rodziny, z pewnością odkryje wiele zalet z pobytu dziennego w placówce. Jest to również doskonała propozycja dla osób bardzo aktywnych, które nie lubią się nudzić, chcą poznawać nowych ludzi i próbować swoich sił w nowych zadaniach, a także uczestniczyć w życiu społecznym i kulturalnym. Wiele ośrodków kieruje swoją ofertę również do osób cierpiących na problemy z pamięcią lub z chorobą Alzheimera. Dzięki wspólnej terapii i ćwiczeniom można łagodzić objawy choroby oraz poprawiać sprawność pamięci seniora.