Zwierzę dla seniora
Zwierzęta mają niezwykle dobroczynny wpływ na samopoczucie i zdrowie człowieka. O ile korzystne oddziaływanie na samopoczucie jest oczywiste – wszyscy wiedzą, że ludzie często bezgranicznie uwielbiają swoich pupili, o tyle pozytywny wpływ obecności zwierzęcia na zdrowie człowieka dla wielu pozostaje zagadką.
„Do serca przytul psa, weź na kolana kota” – cytując Jana Kaczmarka (Kabaret Elita), nie sposób się nie uśmiechnąć. Od wieków wiadomo, że zwierzę jest najlepszym przyjacielem człowieka. Nieważne, pies, kot, kanarek czy rybka – chodzi o stworzenie, które się oswaja, a później z nim zaprzyjaźnia.
Obecność zwierząt, które obdarzają człowieka bezwarunkowym uczuciem i są pozytywnie nastawione, jest od dawna znana i z powodzeniem wykorzystywana w leczeniu i rehabilitacji. Obecnie w Polsce najczęściej prowadzone terapie z wykorzystaniem zwierząt to hipoterapia (konie), kynoterapia (psy) i felinoterapia (koty). Na świecie popularnością cieszy się również delfinoterapia, a coraz śmielsze kroki stawiane są w onoterapii (zajęcia terapeutyczne z wykorzystaniem osłów). Zooterapia jest prowadzona również dla osób starszych, obecność zwierząt obniża poziom stresu, korzystnie wpływa na regulację ciśnienia, a także poprawia nastrój i skutecznie zwalcza poczucie samotności.
Zwierzęta w rehabilitacji
W Polsce pojawiają się już próby prowadzenia zbiorowej dogoterapii (kynoterapii), zooterapeuta z psem odwiedzał starsze osoby w ośrodkach, co znajdowało bardzo pozytywny odzew wśród pensjonariuszy. Oczywiście takie zajęcia terapeutyczne z psem mają charakter dobrowolny, osoby które się boją lub nie przepadają za zwierzętami nie są przymuszane do uczestnictwa w zajęciach. Warunkiem udziału w takiej terapii jest chęć i wola skorzystania z niej. W innych krajach jest to bardziej popularna i rozwinięta forma terapii i rehabilitacji, wiele ośrodków stałego lub tymczasowego pobytu dla osób starszych stwarza możliwość zabrania ze sobą pupila, mając na uwadze jego pozytywne oddziaływanie na swojego właściciela.
Domowy pupil
A co ze zwierzęciem w domu? Wiele starszych osób, szczególnie samotnych, ale także małżeństw, rozważa przygarnięcie czworonożnego przyjaciela. Często obawy są podyktowane niepewnością, czy zwierzę nie stanie się zbytnio obciążającym obowiązkiem. Bardzo dobrym rozwiązaniem może się wówczas okazać stworzenie tzw. domu tymczasowego. Polega to za zapewnieniu opieki wybranemu zwierzęciu do czasu znalezienia mu stałego domu. W celu zorganizowania takiego przedsięwzięcia można się skontaktować z lokalnym schroniskiem dla zwierząt czy też miejscowymi organizacjami opieki nad zwierzętami. Nierzadko dom tymczasowy staje się stałym, ponieważ przyjaźnie między ludźmi i zwierzętami rodzą się bardzo szybko.
Osoba starsza decydując się na przygarnięcie zwierzęcia, zyskuje przyjaciela i domowego terapeutę. Nie czuje się samotna, jest szczęśliwsza, ma więcej zajęć i łatwiej unika nudy. Ponadto czuje się potrzebna, opieka nad zwierzęciem angażuje i uwalnia pozytywne emocje. Dodatkowo posiadacze psów mają motywację do wychodzenia z domu, spacerów i oddychania świeżym powietrzem, co dodatkowo korzystnie wpływa na zdrowie i kondycję. Warto, żeby decyzja o przygarnięciu zwierzęcia była podjęta wspólnie z najbliższą rodziną, wówczas można ustalić opiekuna, który zajmie się czworonogiem w razie pogorszenia stanu zdrowia seniora czy w przypadku, gdy jego siły przestaną wystarczać do opieki nad zwierzęciem.