Czego powinien unikać senior?

senior w rodzinieMożna wyróżnić kilka częstych problemów, które wpływają na obniżenie zadowolenia seniora z życia. Dzięki unikaniu zagrożeń dla satysfakcjonującego życia osobistego, jakie mogą pojawić się na emeryturze, seniorzy będą mogli zacząć cieszyć się ze zmiany i czerpać radość z życia. Czego powinno się unikać na emeryturze?

Emerytura może być pięknym okresem, jeżeli tylko odpowiednio się podejdzie do nowej sytuacji. Otwierają się nowe możliwości, ale i pojawiają się nowe wyzwania. ważne jest pozytywne nastawienie i chęć pokonania nudy, dalszego rozwoju i aktywnego życia. Dzięki temu na nic jeszcze nie będzie za późno i nadal będzie można w pełni korzystać z uroków życia, nie poddając się chandrze spowodowanej zakończeniem aktywności zawodowej. Są jednak czynniki, które znacznie to utrudniają. Co do nich należy?

Marnowanie czasu

hobby na emeryturzeNagle jest go bardzo dużo, ale paradoksalnie brak pomysłu na jego zagospodarowanie może skutkować zwykłym marnotrawstwem. Obejrzenie ulubionego programu w telewizji jest jak najbardziej dobrym pomysłem i chwilą rozrywki, jednak zaleganie przed telewizorem w kilkugodzinnych ciągach jest niekorzystne zarówno dla umysłu jak i dla zdrowia fizycznego. Nie każdy senior cieszy się dobrym zdrowiem i kondycją, jednak chociażby spacer po osiedlowym parku, odwiedziny u znajomej czy wyprawa na targ po świeże kwiaty do wazonu nie musi być wyczerpującym przedsięwzięciem, a zdecydowanie jest lepsze niż bezczynne siedzenie i zerkanie na zegar, ze zdziwieniem obserwując jak szybko upływa czas.

Zdecydowanie warto poświęcić się rozwijaniu swojej pasji lub znalezieniu jakiegoś hobby, choćby było to czytanie książek czy robienie na szydełku ubranek dla wnuków. Są to zajęcia twórcze, które pobudzają umysł i trenują go, a to jest również bardzo ważne w życiu seniora. Wiele osób na emeryturze odkrywa pasje, których wcześniej nigdy by się nie spodziewały, jak nauka języków obcych, zamiłowanie do tańca czy pisanie poezji.

Zamykanie się w domu

przebywanie na świeżym powietrzuWarto wybierać się na spacery po okolicy, bardzo korzystne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Dobrym pomysłem jest realizowanie swoich pasji w grupie, wiele Klubów Seniora oferuje zajęcia różnego typu, może akurat któreś z nich dokładnie trafiają w upodobania? Można zapoznać się z działalnością lokalnych klubów i organizacji. Przy okazji można poznać wiele nowych osób podzielających to samo hobby, a tematów do rozmów z pewnością nie zabraknie. Wiele starszych osób unika zawierania nowych znajomości. Pewna ostrożność i niepewność jest zrozumiała, nie warto jednak zupełnie zamykać się na życie towarzyskie. A może wolontariat? Stanowi doskonałe połączenie realizowania się, poczucia bycia potrzebnym, a także pomoże zapełnić czas i zapobiega zamknięciu się w czterech ścianach i wycofaniu. Na przykład miłośnicy zwierząt domowych mogą się świetnie odnaleźć w roli wolontariusza w miejscowym schronisku. Sobie zapewnią radość płynącą z obcowania ze zwierzętami i ludźmi, a przy okazji zrobią dużo dobrego.

Poświęcanie się w stu procentach rodzinie

spaceryW każdym wieku i każdej sytuacji należy zachować przestrzeń dla siebie. Takie podejście do życia jest zdrowe, gwarantuje zachowanie własnych spraw i umożliwi realizację swoich potrzeb i celów. Starsze osoby często zapominają o sobie, żyją życiem i problemami dzieci, wnuków, przestają robić cokolwiek dla siebie. Po czasie staje się to męczące i problematyczne dla obu stron – senior coraz bardziej ingeruje w osobiste sprawy członków rodziny, a kiedy zostanie mu wyznaczona granica, czuje się odtrącony, niepotrzebny i rozgoryczony.

Warto mieć swoje zajęcia, dzięki temu będzie można w równym stopniu angażować się w życie bliskich, jak i angażować rodzinę w swoje sprawy. Inną sytuacją jest zbytnie obciążanie seniora swoimi sprawami przez rodzinę, mimo, że senior o to nie zabiega. Czasem seniorzy nie potrafią odmówić np. organizacji rodzinnego obiadu w sobotę i pomimo braku sił i doskwierających dolegliwości, robią wszystko, żeby stanąć na wysokości zadania i sprostać oczekiwaniom bliskich. Taką sytuację pomoże rozwiązać szczera rozmowa, starsze osoby powinny wyznaczać granice, zostawić także czas i siły dla siebie i na swoje przyjemności.

Samotność

samotność starszych osóbNie każdy senior dobrze się czuje jako dusza towarzystwa, nie jest bardzo aktywną i energiczną osobą, albo zwyczajnie nie potrzebuje dużo towarzystwa. Jest to jak najbardziej w porządku, każdy jest inny i ma prawo o sobie decydować. Jednak zdarza się, że starsza osoba sama traci kontrolę nad tym, że urywają się znajomości, które chciałaby kontynuować. Nagle zdaje sobie sprawę, że dawno nie piła kawy ze znajomym, nie była z kimś na wspólnym spacerze, a i rodzina rzadziej zagląda. W takiej sytuacji seniorzy często wycofują się jeszcze bardziej; myślą, że po co cię narzucać, a przecież gdyby ktoś chciał, to sam by się odezwał. Błąd, często popełniany przez obie strony. Jedna i druga czeka na kontakt, a sama go nie zawiązuje zwykle kierując się podobnymi obawami. Warto więc czasem chwycić za słuchawkę telefonu i samodzielnie jako pierwszy się do kogoś odezwać. Zwykle okazuje się, że ta osoba właśnie na to czekała.

Nie wolno dać się pogrążyć czarnym myślom

depresja na emeryturzeWiele osób starszych toczy ze swoimi znajomymi w podobnym wieku długie rozmowy o chorobach, dolegliwościach, kolejkach do lekarza itd. Dobrze, jeżeli jest to umiarkowane, nie stanowi centrum wokół którego skupiają się rozmowy z innymi osobami. W końcu rzeczywistość jest taka, że te tematy są nieodłączną częścią życia seniorów i bardzo dobrze, że o tym rozmawiają. Kiedy senior koncentruje się na niezbyt pozytywnych aspektach swojego życia, zaczyna się pogarszać jego samopoczucie. W końcu trwale obniża się nastrój, dominują negatywne myśli. To może być prosta droga do apatii czy stanów depresyjnych. Podobnie jest z poczuciem przemijania, upływającego czasu – zdecydowanie lepiej z niego korzystać, niż stać z boku i obserwować, jak czas ucieka. W każdym wieku warto znaleźć nawet swoje drobne, codzienne radości, które pomagają iść przez życie z uśmiechem na twarzy.