Jak sobie poradzić z upałem?

upał jest niebezpieczny dla osób starszychPowszechnie wiadomo, że upały są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, których organizm gorzej sobie radzi z utrzymaniem prawidłowej temperatury. Warto wiedzieć, jak zminimalizować szkodliwy wpływ upału na organizm. Rady te są pomocne również wówczas, gdy upalne temperatury nie ustępują przez kilka dni.

Często w mediach można usłyszeć zalecenia, żeby w razie możliwości pozostać w domu podczas największych upałów lub chociaż w godzinach 11-15. Nie zawsze jednak nie jest to możliwe. Jeśli wyjście jest konieczne, bezwzględnie należy się chronić przed upałem i nie lekceważyć go. Groźna dla zdrowia sytuacja jest także wtedy, gdy upały utrzymują się przez dłuższy czas. Organizm nie ma kiedy odpocząć i się zregenerować.

Podstawą przetrwania upałów bez komplikacji dla zdrowia jest wypijanie co najmniej 2 litrów wody na dobę. Gorące powietrze powoduje, że organizm traci bardzo dużo wody w wyniku pocenia, które jest naturalnym procesem termoregulacji. Bardzo ważne jest, by uzupełniać płyny i nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Można pić również soki owocowe i warzywne, a także słabą herbatę. Takie napoje dostarczą organizmowi witamin i minerałów wypłukiwanych w czasie upału, a które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Najlepiej spożywać napoje letnie, o temperaturze pokojowym. W przypadku spożywania zimnych napojów organizm zużywa energię niezbędną do ich ogrzania, co dodatkowo może osłabiać organizm starszej osoby. Wodę można dodatkowo uzupełniać spożywając owoce.

Jak upał wpływa na organizm?

nakrycie głowy jest niezbędne podczas upałuWysokie temperatury powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie obniżenie ciśnienia. Może to powodować bóle głowy i pogorszenie samopoczucia. Ważne jest wówczas, żeby usiąść w zacienionym miejscu, uzupełnić wodę i odpocząć, tak by uniknąć omdlenia. W skrajnych przypadkach upał może wywołać także bardzo niebezpieczny udar cieplny, szczególnie jeśli dojdzie do przegrzania głowy i karku. Upał może powodować także opuchliznę nóg u osób cierpiących na żylaki. W takim przypadku pomoże położenie się z uniesionymi nogami, co poprawi krążenie. W czasie upałów powinno się całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu, także w postaci chłodnego piwa. Alkohol obciąża organizm i będzie szczególnie niekorzystnie oddziaływał w czasie upałów.

Jak się chronić w czasie upału?

ochładzanie w upaleWychodząc z domu bezwzględnie należy pamiętać o zabraniu ze sobą butelki wody i nakryciu głowy. Najlepiej założyć przewiewne ubrania w jasnych kolorach. Doskonale sprawdzą się len i bawełna, które przepuszczają powietrze i pozwalają skórze oddychać. Należy unikać sztucznych materiałów, które zwiększają uczucie gorąca i powodują wzmożone pocenie, a co za tym idzie zwiększają utratę wody przez organizm. Należy pamiętać, że większe odsłonięcie ciała wcale nie przyniesie spodziewanej ulgi w upale. Bezpośrednie oddziaływanie ciepła na skórę może prowadzić do przegrzania i również zwiększa pocenie. Lepiej wybrać bluzkę z krótki rękawem i spodnie 3/4, luźne i wykonane z przewiewnego materiału. To zapewni lepszy dopływ powietrza, osłoni przed słońcem i zapobiegnie przegrzaniu organizmu.

sposoby na upałPozostając w domu można sobie robić chłodne (nie lodowate!), wilgotne okłady z ręczników. Pomoże to utrzymać odpowiednią temperaturę ciała oraz przyniesie natychmiastową ulgę. Można również nalać zimnej wody do wanny lub miski i zostawić otwarte drzwi od łazienki, woda parując nawilży powietrze i je schłodzi. Oczywiście warto wyposażyć się w wentylator, jednak trzeba pamiętać, że nie powoduje on rzeczywistego obniżenia temperatury powietrze, jedynie wprawia je w ruch. Podobnym błędem jest przeświadczenie o konieczności otwierania okien w celu dostarczenia „świeżego powietrza” – od strony nasłonecznionej lepiej zamknąć i zasłonić okna, powietrze na zewnątrz jest bardzo nagrzane i dodatkowo podniesie temperaturę w mieszkaniu zamiast przynieść spodziewaną ulgę. Wietrzyć lepiej rano i wieczorem, kiedy temperatura jest niższa niż w ciągu dnia.