Wycieczka dla seniora – na co zwrócić uwagę?

wycieczki dla seniorówNa co powinien zwrócić uwagę senior wybierając wycieczkę? Seniorzy stanowią coraz liczniejszą grupę turystów, nie tylko korzystających z usług biur podróży, ale także wyjeżdżających indywidualnie.

Wśród seniorów popularnością cieszą się zwłaszcza wycieczki objazdowe, ale także wyjazdy typowo wypoczynkowe w kraju i za granicą. Liczba turystów wśród osób starszych rośnie także dzięki atrakcyjnym zniżkom właśnie dla tej grupy, na rabaty można liczyć organizując wypoczynek samodzielnie, ale także wykupując wycieczkę w biurze podróży.

Seniorzy, którzy dużo podróżują, są doskonale obeznani w tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę wybierając wycieczkę. Te osoby, które od dawna nie wyjeżdżały lub podróżują rzadko, powinny dowiedzieć się, co należy koniecznie wziąć pod uwagę, zanim zdecyduje się na wykupienie pobytu. Z całą pewnością cena czy standard hotelu nie powinny być jedynymi czynnikami decydującymi o wyborze, starsze osoby powinny przeanalizować także te informacje, które niekoniecznie będą interesowały młodszych turystów. Wakacje dla seniorów stają się także coraz bardziej popularnym prezentem od dzieci czy wnuków. Na co powinny zwrócić uwagę te osoby, które chcą podarować wycieczkę swoim starszym rodzicom lub dziadkom? Warto wiedzieć, jakim aspektom oferty poświęcić szczególną uwagę.

Wybór miejsca na wycieczkę

senior na wakacjachPierwszym bardzo ważnym czynnikiem, który powinien zostać wzięty pod uwagę przy organizowaniu wyjazdu dla seniora, jest miejsce pobytu – w odniesieniu do stanu zdrowia starszej osoby. Starsza osoba znacznie bardziej odczuwa skutki zmiany klimatu, niż osoba młoda. Zdecydowanie bardziej męczące będą dla niej upały, dlatego koniecznie trzeba sprawdzić, jakie temperatury panują w miejscu, do którego ma wyjechać senior. Starsze osoby zwykle mają również słabszy układ odpornościowy, dlatego ciągłe przejścia między klimatyzowanymi pomieszczeniami a upałem panującym na zewnątrz mogą bardzo szybko przynieść skutek w postaci przeziębienia.

Trzeba pamiętać również o tym, że nie każdemu będzie służył klimat morski czy górski, w obu przypadkach jest on silnie bodźcowy i daleki od neutralnego. Przed planowaniem wyjazdu senior powinien odwiedzić swojego lekarza i poinformować go o swoich planach, aby zasięgnąć opinii lekarskiej, czy wyjazd do danego miejsca będzie dla niego wskazany. Jeżeli wycieczka ma być prezentem-niespodzianką dla seniorów, lepiej zdecydować się na miejsce o łagodnym klimacie lub takie, które senior już odwiedzał i dobrze się w nim czuje. Jeżeli chodzi o egzotyczne podróże, w wielu przypadkach wymagane są wcześniejsze szczepienia – również tą sytuację senior zdecydowanie powinien omówić ze swoim lekarzem, żeby sobie nie zaszkodzić. Bardzo duże znaczenie oprócz samego klimatu ma także pora roku, trzeba więc dobrze przemyśleć termin wyjazdu.

Przygotowanie do wyjazdu

ubezpieczenie podróżnePrzed wyjazdem koniecznie trzeba pamiętać o ubezpieczeniu podróżnym (turystycznym) – ważne, aby obejmowało ono również doraźną pomoc medyczną w obcym kraju, jeśli jest to wycieczka zagraniczna. W Polsce nie ma problemu, każdy ubezpieczony może korzystać z opieki medycznej na terenie całego kraju. Jednak niezależnie od tego, czy wyjeżdża się w kraju czy za granicę, warto wcześniej wypisać sobie adresy najbliższych względem miejsca pobytu placówek medycznych – chyba że wyjeżdża się do sanatorium, wtedy opieka lekarska jest na miejscu.

Nawet seniorzy cieszący się dobrym zdrowiem i nie cierpiący na choroby przewlekłe również nie powinni tego lekceważyć, lepiej być przygotowanym na każdą ewentualność, niż później żałować. Starsze osoby, które biorą leki stale, muszą koniecznie pamiętać o zabraniu ze sobą wystarczającej ilości leków na cały wyjazd. Przed zagraniczną podróżą warto sprawdzić, czy dany lek jest dopuszczony do użytku w kraju, do którego się wybiera – inaczej może on zostać skonfiskowany. Jeżeli przyjmowany lek jest niedopuszczony w danym kraju, warto poprosić swojego lekarza o wypisanie zamiennika.

Odległości do pokonania

wyjazdy dla seniorówBardzo istotne jest również to, jakie odległości będzie miał do pokonania senior podczas swojego pobytu. Przykładem może być prozaiczna odległość od plaży w przypadku nadmorskich miejscowości. W zależności od zdrowia i kondycji seniora, pokonanie nawet kilkuset metrów kilka razy dziennie może być dla niego dużym wyzwaniem i być bardzo czasochłonne. W przypadku gór, trzeba zwrócić uwagę, na jakiej wysokości względem innych okolicznych punktów mieści się dany ośrodek. Może się okazać, że jest znacznie wyżej niż miasteczko. Wówczas wyjścia i powroty do hotelu mogą być dla seniora problemem. Jeżeli np. w ofercie widnieje nieodpłatne korzystanie z basenu, trzeba się upewnić, czy basen znajduje się na terenie ośrodka, a jeśli nie, to w jakiej jest odległości.

Wielu seniorów po powrocie z wakacji narzeka na niedogodną lokalizację hotelu, w oddaleniu od strategicznych punktów miejscowości, w której przebywali. Czasami warto więc rozważyć, czy nie lepiej skorzystać nawet z nieco droższej oferty, ale w lepiej położonym miejscu. Inaczej można być „uwięzionym” w ośrodku przez cały pobyt ze względu na duże odległości, jakie trzeba pokonać do plaży czy interesujących obiektów w mieście.

Zwiedzanie nowych miejsc

wakacje dla seniorówKwestia poruszania się seniora po mieście jest o dziwo bardzo często pomijana przy wyborze miejsca pobytu. Jeżeli senior zamierza spędzić wypoczynek na terenie obiektu, korzystając z hotelowych atrakcji – nie ma żadnego problemu. Inaczej, jeżeli senior chciałby trochę pozwiedzać na własną rękę, poza autokarowymi wycieczkami w ramach wykupionego pobytu. Nie obejdzie się tutaj bez bardzo dobrego przewodnika po okolicy, w którym będą zaznaczone także linie komunikacyjne. Dzięki temu senior będzie miał możliwość zwiedzania miasta. Ważne, aby nie wybierał się samotnie do nieznanych czy oddalonych od hotelu miejsc. W przypadku wyjazdów zagranicznych, jeżeli senior nie zna języka, powinien zwiedzać okolice w towarzystwie osoby, która porozumiewa się w miejscowym języku. Warto pomyśleć również o bransoletce medycznej z informacją w języku polskim i angielskim. Będzie to wielką pomocą w razie pogorszenia się stanu zdrowia gdzieś poza hotelem czy nawet zwyczajnego zagubienia.

Rodzaj wycieczki

program wycieczki dla senioraWybierając wycieczkę dla seniora, sporo uwagi należy poświęcić także studiowaniu jej programu. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku wycieczek objazdowych czy wypoczynku z biurem podróży, który zawiera program turystyczny. W przypadku pobytów sanatoryjnych programy nie są zbyt forsujące. Wiele opcji jest fakultatywnych i nie jest wliczonych w cenę bazową. Dzięki temu nie płaci się z góry za opcję, z której senior może później nie skorzystać.

W przypadku wycieczek z biurem podróży trzeba się upewnić, że program wycieczki będzie odpowiadał seniorowi, pozwoli mu na odpowiednio długi odpoczynek pomiędzy kolejnymi punktami programu i nie będzie dla niego zbyt męczący. Przykładowo, jeżeli danego dnia przewidywane są dwie wycieczki – rano i po południu – dla niektórych seniorów może to być zbyt wiele jak na jeden dzień. Jeżeli wycieczki wliczone są już w cenę pobytu, szkoda będzie po prostu płacić za coś, co nie zostanie wykorzystane. Jeżeli wycieczka jest typowo dla seniorów, zwykle program jest dobrze dostosowany. Jeżeli wybiera się zwykłą wycieczkę, nie dedykowaną żadnej konkretnej grupie, trzeba się upewnić, czy proponowane atrakcje w ogóle będą interesujące dla seniora.

Wybór obiektu i zakwaterowania

wakacje seniorówWybierając konkretny obiekt, w którym planuje się pobyt, warto dowiedzieć się, jakie są dostępne udogodnienia w pokojach. W razie potrzeby powinno się upewnić, czy obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Rozmaite udogodnienia, chociażby typu winda umożliwiająca wjazd na wyższe kondygnacje, będą potrzebne nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale także seniorom, których kondycja nie jest doskonała. Warto zwrócić uwagę także na wyposażenie pokoju i zorientować się, czy są dostępne wszystkie udogodnienia, których senior oczekuje (jak np. czajnik w każdym pokoju). Wybierając się na zagraniczną wycieczkę trzeba wiedzieć, że tamtejsze gwiazdki hotelowe zupełnie nie muszą odpowiadać gwiazdkom polskim czy europejskim. Nie wystarczy więc pobieżnie spojrzeć na taką informację, ale dokładnie zapoznać się ze specyfikacją hotelu. Mnóstwo osób ze swoich pierwszych zagranicznych wakacji wraca rozczarowanych tym, że przykładowo trzy gwiazdki w jakimś kraju okazały się oznaczać standard o wiele niższy, niż w trzygwiazdkowych hotelach w Polsce.

Senior w podróży

senior w podróżyPozostaje kwestia samej podróży – jak senior ma dostać się na miejsce? Wycieczka zagraniczna wiąże się z podróżą samolotem lub spędzeniem długich godzin w autobusie. W obu tych przypadkach może wystąpić choroba lokomocyjna, trzeba więc być na to przygotowanym. Nie ma rzecz jasna ograniczeń wiekowych jeśli chodzi o lot samolotem, jednak może to być obciążenie dla organizmu starszego człowieka.

Podróż samolotem może skończyć się dolegliwościami nawet dla młodej, zdrowej osoby (np. ból głowy czy nudności). Dlatego przed pierwszą taką podróżą lub po długiej przerwie senior powinien porozmawiać ze swoim lekarzem, czy w jego przypadku nie ma przeciwwskazań. Dotyczy to zwłaszcza osób, które mają problemy z krążeniem. Kilkunastogodzinna podróż autobusem wiąże się nie tylko z możliwością wystąpienia choroby lokomocyjnej. To także przebywanie przez bardzo długi czas w tej samej pozycji, co dla starszej osoby może być wielką uciążliwością. Trzeba wziąć pod uwagę także, czy w czasie takiej podróży przewidziany jest postój na nocleg po drodze, czy też autobus będzie jechał także nocą i podróżujący będą musieli przespać się na swoich siedzeniach.

Pociąg, autokar czy samochód?

podróże osób starszychW przypadku krajowej wycieczki, również warto rozważyć, w jaki sposób senior dostanie się do miejsca docelowego. Jeżeli nawet po swoim mieście porusza się samochodem jako kierowca, pokonanie kilkuset kilometrów w jedną stronę może już przekraczać jego możliwości. Warto pomyśleć o tym, czy nie będzie lepszym rozwiązaniem, jeżeli ktoś seniora zawiezie.

Można rozważyć także podróż środkiem komunikacji zbiorowej, tutaj jednak pozostaje kwestia bagażu, który trzeba będzie przenieść z dworca do ośrodka. Z drugiej strony, taka podróż koleją lub autokarem na terenie kraju będzie bardzo tania w stosunku do innych opcji. Przewoźnicy w większości oferują atrakcyjne zniżki dla seniorów. Jeżeli senior ma podróżować sam, można w internecie poszukać osoby, która również podróżuje do tego samego miejsca w tym samym czasie. Wspólne przejazdy samochodem czy podróże pociągiem stają się coraz bardziej popularne. W internecie nie brak portali i forów, gdzie można znaleźć towarzysza podróży. Z pewnością ta możliwość jest warta rozważenia, ma wiele zalet.

O ile to możliwe – warto wyjeżdżać

wyjazd senioraJeżeli tylko jest to możliwe i warunki na to pozwalają, seniorzy jak najbardziej powinni korzystać z możliwości wyjazdów. Wycieczki znacząco przyczyniają się do utrzymania dobrej kondycji psychicznej i fizycznej seniora. Pomagają także oderwać się od codziennej rutyny i monotonii, jeśli w życiu seniora na co dzień nie ma zbyt wielu zajęć. Warto pamiętać o tym, że seniorzy, którzy opiekują się wnukami i poświęcają mnóstwo czasu rodzinie, także potrzebują zwyczajnych wakacji i wypoczynku. Jeżeli przeszkodą są fundusze, warto szukać tańszych opcji typu last minute oraz dowiadywać się o specjalnie zniżki dla seniorów. Więcej informacji na temat tego, jak szukać tańszych wyjazdów dla seniorów, można znaleźć tutaj.