Sport dla seniora

aktywność fizyczna seniorówAktywność fizyczna w życiu starszych osób jest bardzo ważna, tak samo jak przez całe życie.  Jakie rodzaje sportu polecane są seniorom? Jak wybrać odpowiedni sport dla siebie?

Wiadomo, że pojawiające się z wiekiem schorzenia i ograniczenia fizyczne nie każdemu pozwalają startować w maratonach czy wyczynowo uprawiać sporty, jednak zupełnie nie o to chodzi. Sport powinien być traktowany rekreacyjnie, jako element zdrowego stylu życia i dbania o własny organizm. Każdy senior może znaleźć i wybrać taką aktywność fizyczną, na jaką pozwala mu jego zdrowie. Jednak błędem jest całkowite zrezygnowanie z niej. Nawet jeżeli tym sportem miałyby być zwyczajne spacery, to jeśli będą one regularne i poświęci się na każdy z nich chociaż pół godziny, to również wystarczy aby utrzymać kondycję.

Jeżeli jednak zdrowie na to pozwala, warto znaleźć dla siebie taki rodzaj sportu, który będzie faktycznie sprawiał przyjemność. Regularne treningi pozwolą faktycznie wpłynąć na stan swojego zdrowia i je poprawić. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zapewnienia sobie odpowiedniej pracy mięśni i stawów. Zwiększa także ukrwienie organizmu oraz poprawia samopoczucie i wywołuje dobry nastrój. Nie jest także obojętna dla prawidłowego metabolizmu, ruch pobudza do pracy organy wewnętrzne.

Dlaczego sport jest tak ważny dla seniorów?

sport dla senioraJednym z powodów jest zapobieganie zmianom zwyrodnieniowym stawów i uniknięcie dolegliwości bólowych związanych z poruszaniem się. Nawet jeżeli już występują jakieś dolegliwości, warto skonsultować z lekarzem, jaka aktywność fizyczna przysłuży się w tej konkretnej dolegliwości i rozpocząć treningi – jeśli jest taka potrzeba, mogą to być także ćwiczenia z fizjoterapeutą lub zajęcia z instruktorem. Dzięki temu będzie możliwe wzmocnienie mięśni wokół bolesnego stawu i zapobiegnięcie dalszemu rozwojowi tego problemu. Podczas ćwiczeń fizycznych zdecydowanie poprawia się krążenie, tkanki i organy wewnętrzne są lepiej dotlenione, umiarkowany wysiłek fizyczny bardzo korzystnie wpływa także na pracę serca. Poprawa ukrwienia wpływa także korzystnie na pracę mózgu, co jest niezbędne dla zachowania dobrej sprawności umysłowej w zaawansowanym wieku.

Są seniorzy, którzy od lat mają ulubioną dyscyplinę i cały czas regularne trenują. Inni z kolei wcześniej nie mieli na to czasu lub wypełnianie codziennych obowiązków samo z siebie zapewniało im dużą dawkę ruchu. Zakończenie aktywności zawodowej nie tylko nie zwalnia z uprawiania sportu, ale powinno być nawet dodatkową motywacją! Jeżeli dotychczas na co dzień brakowało ruchu, to zdecydowanie warto znaleźć jakiś sport dla siebie i jak najszybciej zacząć ćwiczenia.

Marsz z kijkami – nordic walking

nordic walking dla senioraJedną z najbardziej popularnych form aktywności fizycznej wśród seniorów jest Nordic Walking. O marszu z kijkami słyszał już każdy, nikogo nie dziwią osoby spacerujące z kijkami czy to w parkach w centrach miast, czy na leśnych terenach na jego obrzeżach. Jest to także jeden z najmniej obciążających dla organizmu rodzajów treningu, a jednocześnie cechuje się wielką wydajnością – podczas prawidłowego wykonywania ćwiczenia pracują niemal wszystkie partie mięśniowe. Nordic Walking pomaga odciążyć stawy kończyn dolnych oraz kręgosłupa, dlatego jest polecany nawet osobom, których sprawność ruchowa nie jest idealna.

Co ważne, ćwiczenie musi być wykonywane poprawnie, więc na początku warto poprosić kogoś zaznajomionego już z tym sportem o pokazanie prawidłowego maszerowania z kijkami. Spacer z kijkami wleczonymi za sobą nie przyniesie przecież żadnych korzyści zdrowotnych. Istotne jest również podłoże, po którym się maszeruje – powinno być miękkie, dlatego w miarę możliwości lepiej wybierać polne drogi czy leśne ścieżki zamiast chodnika. Seniorzy, którzy cieszą się względnie dobrym zdrowiem lub cierpią na choroby przewlekłe, które jednak są opanowane i nadzorowane przez lekarza, śmiało mogą spróbować swoich sił w tym sporcie. Jeżeli są wątpliwości, czy Nordic Walking będzie dla nich odpowiedni i nie zaszkodzi, lepiej profilaktycznie skonsultować się ze swoim lekarzem.

Gimnastyka w basenie i pływanie

Bardzo odpowiednie dla seniorów są także ćwiczenia w basenie. Szczególnie z tego rodzaju aktywnością powinny się zaprzyjaźnić osoby, które cierpią na dolegliwości bólowe stawów – pływanie doskonale odciąża stawy. Ćwicząc w wodzie angażuje się wiele partii mięśniowych. Sam trening i wykonywanie ćwiczeń nie jest tak wymagające i męczące jak ćwiczenia „na sucho”. Coraz większą popularnością cieszy się także aqua aerobik – zajęcia w basenie przypominające zwyczajny aerobik, tyle, że w wodzie. Trening prowadzony jest przez instruktora.

Coraz częściej tworzone są grupy ćwiczeniowe dedykowane specjalnie osobom starszym, gdzie program, trudność i intensywność wykonywanych ćwiczeń jest dostosowana właśnie do seniorów. Z takiego rozwiązania szczególnie chętnie korzystają panie, panów natomiast częściej można spotkać samotnie pokonujących kolejne długości basenu. W takiej czy innej formie, ćwiczenia w basenie są bardzo zdrowe. Poprawiają wydolność krążeniowo-oddechową organizmu i pomagają usprawnić narządy ruchu, a przy tym są mało kontuzjogenne. Jedynie osoby, które mają problemy z kręgosłupem, powinny wcześniej skonsultować z lekarzem. Dzięki temu będą wiedziały, jaki rodzaj ćwiczeń w basenie będzie dla nich odpowiedni.

Elementy ruchu w codziennych zajęciach

aktywność fizyczna senioraAktywność fizyczna może być także elementem codziennych zadań. Na przykład długie spacery z psem, poruszanie się po okolicy na rowerze czy uprawa przydomowego ogródka lub działki. Jeżeli ktoś nie przepada za chodzeniem na treningi czy wychodzeniem z domu tylko po to, by poćwiczyć, powinien spróbować połączyć przyjemne z pożytecznym. Warto szukać jak najwięcej okazji do ruchu w zwyczajnych, codziennych czynnościach. Choćby przejść się pieszo zamiast podjechać autobusem (jeśli jest daleko, można po prostu wysiąść dwa przystanki wcześniej i trochę się przespacerować), zamiast rundki wokół bloku z pupilem wybrać się z nim trochę dalej do parku czy na łąkę, zamontować sobie koszyk w rowerze i jeździć rowerem po codzienne zakupy. Możliwości jest bardzo dużo, z pewnością każdy przyglądając się swoim codziennym zajęciom znajdzie co najmniej jedną okazję do tego, by włączyć w plan dnia trochę aktywności fizycznej.

Fitness dla seniorów

Jeżeli chodzi o ofertę zajęć dla seniorów, jest ona coraz szersza. Szczególnie panie chętnie wybierają zumbę, pilates czy jogę. Zwłaszcza ta ostatnia robi zawrotną karierę wśród seniorek, które coraz liczniej doceniają, jak bardzo takie zajęcia poprawiają sprawność ruchową. W klubach fitness często są prowadzone zajęcia specjalnie dedykowane seniorom. Nie ma też żadnych przeszkód, by uczestniczyć w zajęciach dostępnych dla wszystkich. Warto korzystać z takich zorganizowanych treningów z instruktorem, który zadba o prawidłowe wykonywanie ćwiczeń oraz urozmaicone i atrakcyjne treningi. Jest to także świetna opcja dla osób, którym trudno się zmobilizować do samodzielnych treningów lub nudzą się jednostajnymi ćwiczeniami i nie mają pomysłu na ich urozmaicenie. Na zajęciach z instruktorem można także dowiedzieć się wiele o ćwiczeniach, które można wykonywać także w domu, pomiędzy treningami.

Seniorzy – biegacze

Wystarczy rozejrzeć się po swojej okolicy, by zauważyć, jak wielu jest seniorów wśród biegaczy. Ten sport jest jednak dość ryzykowny jeśli chodzi o kontuzje. Dlatego nawet wytrawni biegacze, którzy zaznajomieni są z tym sportem od lat, powinni mieć na uwadze, że nawet mimo świetnej kondycji fizycznej ich stawy i mięśnie nie są już tak silne i sprawne, jak kiedyś. Jeżeli starsza osoba żyje aktywnie, cieszy się dobrym zdrowiem i chciałaby spróbować swoich sił w bieganiu, powinna skonsultować ten pomysł uprzednio ze swoim lekarzem i dowiedzieć się, czy nie ma ku temu przeciwwskazań.

Jeżeli chodzi o starsze osoby, które prowadzą raczej siedzący tryb życia i nie uprawiają innych sportów, powinny raczej na początek wybrać mniej wymagający i obciążający rodzaj aktywności fizycznej. Bieganie jest skutecznym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jednak starsze osoby z nadwagą powinny raczej wybrać marsze Nordic Walking, które również wspomogą utratę wagi. Może nie będzie to proces tak szybki, jednak bez wątpienia będzie bardziej bezpieczny dla osoby początkującej.

Rozpoczęcie przygody ze sportem

ćwiczenia dla seniorasenior w dobrej kondycjiRzecz jasna jest jeszcze wiele innych dyscyplin, które mogą zainteresować seniora. Warto poszukiwać, dowiadywać się o zajęcia prowadzone w bliskiej okolicy i rozmawiać ze znajomymi o sporcie i rekreacji. Może akurat wpadnie do głowy jakiś ciekawy i inspirujący pomysł. Jeżeli tylko stan zdrowia i kondycja pozwalają, nie ma żadnych przeszkód, żeby senior nawet wspinał się na ściance wspinaczkowej czy jeździł konno.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj aktywności zostanie wybrany, bardzo ważne jest, aby treningi rozpocząć łagodnie, stopniowo zwiększając wysiłek. Chodzi tutaj przecież o utrzymanie zdrowia, nie trzeba zaraz od razu stać się wyczynowcem. U każdej osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę ze sportem, ważne jest, aby nie przetrenować się i nie nadwyrężyć organizmu, ale szczególne znaczenie ma to u osób starszych. Niestety w wieku senioralnym nietrudno o kontuzje, a powrót do sprawności bywa dłuższy i trudniejszy niż u osób młodych. Jeżeli chce się spróbować swoich sił w nowym sporcie, który wymaga także przygotowania teoretycznego i właściwej techniki, jak np. jazda na nartach, warto od początku korzystać z pomocy instruktora.

Sport to zdrowie

aktywny seniorJeżeli preferuje się ćwiczenia w towarzystwie, a w najbliższym otoczeniu jakoś nie ma chętnych, dobrym pomysłem jest zapisanie się na zajęcia zorganizowane, a także zapoznanie się z propozycjami lokalnych Klubów Seniora. Bardzo często takie kluby organizują wspólne marsze Nordic Walking, wyjścia na basen czy ćwiczenia z rehabilitantem. Odrobina chęci i zaangażowania wystarczy, by znaleźć kompana do ćwiczeń. Fakt, że nie ma się z kim trenować, a samemu się nie chce, nie powinien przesądzać o tym, że w ogóle zrezygnuje się ze sportu. Aktywność ruchowa przynosi wiele korzyści. Nawet jak się zacznie samemu, to później pozytywne efekty uprawiania sportu z pewnością przekonają współmałżonka czy przyjaciółkę do tego, by dołączyć do treningów.

Warto pamiętać, że wspólne treningi z innymi osobami to także świetna rozrywka towarzyska, obok niewątpliwych korzyści zdrowotnych dla organizmu płynących z aktywności fizycznej. Sport to także doskonały sposób na poprawę nastroju i zrzucenie balastu codziennego stresu. Tak więc warto zacząć ćwiczyć choćby już od dziś, a pozytywne skutki treningów pojawią się bardzo szybko.