Klub Seniora i Uniwersytet Trzeciego Wieku
Jak działają Kluby Seniora i Uniwersytety Trzeciego wieku? Kto może do nich należeć? Jakie formy zajęć proponują? Jeżeli senior lubi jak się dużo dzieje i jest aktywny, a do tej pory nie miał do czynienia z takimi organizacjami, warto, żeby dowiedział się o nich czegoś więcej i być może odnalazł nową, ciekawą propozycję zagospodarowania swojego czasu wolnego właśnie w zajęciach oferowanych przez Klub Seniora czy UTW.
W naszym kraju liczba seniorów cały czas rośnie, a wielu z nich nie chce się nudzić na emeryturze i rezygnować z aktywnego trybu życia. Sytuacja zmienia się na lepsze, powoli zanika stereotyp seniora jako osoby mało aktywnej i nieobecnej w życiu społecznym. Jest to bardzo dobra tendencja, ponieważ seniorzy tak jak wszystkie inne grupy mają prawo do realizacji swoich pasji i dalszego rozwoju osobistego. Bardzo pozytywnym zjawiskiem jest także to, że seniorzy coraz chętniej nawiązują nowe znajomości, są otwarci na otoczenie i nie chcą się zamykać w swoich czterech ścianach. Takim aktywnym, pełnym życiowej energii i ciekawym nowych wyzwań seniorom wychodzą naprzeciw Kluby Seniora i Uniwersytety Trzeciego Wieku (UTW). Zrzeszają one ludzi, którzy chcą żyć pełnią życia, uczyć się nowych rzeczy i chętnie nawiązują kontakt z ludźmi.
Klub Seniora
Kluby Seniora często powstają przy różnych organizacjach – ośrodkach kultury, radach osiedlowych, fundacjach, bibliotekach, parafiach i innych. Często takie grupy otrzymują wsparcie jednostek, przy których powstają, a wiele działań prowadzą wspólnie. W większych miastach takich klubów jest wiele, zwykle skupiają osoby ze społeczności lokalnej. Dzięki temu w Klubach Seniora starsze osoby mają okazję poznać bliższych i dalszych sąsiadów w podobnym wieku, czasem znanych z widzenia.
W klubach powstaje wiele nowych przyjaźni i zacieśniają się relacje sąsiedzkie. Klubowicze często wspólnie podejmują różne inicjatywy, których celem jest rozwój lokalny, integrowanie społeczności lokalnej i promowanie aktywnego stylu życia. Członkowie klubu samodzielnie decydują, jakie zajęcia będą dla nich interesujące. W zależności od zapotrzebowania klubowiczów organizowane są także sekcje czy koła zainteresowań, w których nierzadko zajęcia prowadzą specjaliści w danej dziedzinie. Organizowane są także wyjścia na imprezy kulturalne, wycieczki, wspólne uczestniczenie w jakimś kursie i wiele innych. Nie bez znaczenia jest także sport i rekreacja jako hobby i element zdrowego trybu życia, wiele klubów cyklicznie organizuje np. spacery Nordic Walking.
Kto może zostać członkiem Klubu Seniora?
Jak sama nazwa wskazuje – najważniejsze jest kryterium wieku. Jako, że nie ma jasnego rozgraniczenia, w którym roku życia zaczyna się wiek senioralny, różne kluby samodzielnie określają „próg wiekowy” – 50+, 55+ czy 60+. Niektóre kluby działające lokalnie zrzeszają tylko np. mieszkańców danego osiedla czy dzielnicy. Podstawą jednak jest chęć aktywnego uczestniczenia w działaniach klubu, energia i pozytywne nastawienie.
Wiele klubów pobiera drobne składki członkowskie, które umożliwiają organizację wycieczek, pokrywają koszty biletów wstępu na wydarzenia kulturalne czy pokrywają bieżące wydatki klubu. Czasami kluby prowadzą dodatkowe, odpłatne zajęcia prowadzone przez instruktora z zewnątrz, np. kurs tańca czy nauka języka obcego. Jak znaleźć Klub Seniora w swojej okolicy? Można oczywiście poszukać w internecie, warto także wybrać się do instytucji czy fundacji zajmującej się seniorami, warto także zasięgnąć informacji od znajomych w podobnym wieku. Często kluby osiedlowe informują o swoich działaniach na tablicach ogłoszeniowych w budynkach mieszkalnych. Bardzo często wykaz działających w mieście Klubów Seniora można znaleźć na oficjalnej stronie danego miasta.
Czym są Uniwersytety Trzeciego Wieku?
To nic innego jak instytucje, które umożliwiają dalszą edukację osobom starszym. Jest to stosunkowo świeża inicjatywa, ponieważ pierwszy taki uniwersytet w Polsce powstał w 1975 roku. Od tego czasu po dzień dzisiejszy powstało przeszło sto polskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Na uniwersytetach prowadzone są zajęcia z różnych dziedzin wiedzy, każdy uniwersytet ma swój program.
Czesne na UTW waha się w przedziale od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za semestr, w zależności od realizowanego programu. Prowadzone są także odpłatne zajęcia fakultatywne. Zajęcia odbywają się w godzinach porannych oraz popołudniowych, dzięki czemu słuchaczem UTW może zostać także osoba czynna zawodowo. Słuchaczem UTW może zostać każdy, kto ukończył 50 lat. Uczestnictwo w zajęciach na UTW jest doskonałym sposobem na utrzymanie aktywności umysłowej i dobrej kondycji umysłu, co z biegiem lat będzie tylko procentować. Każdy, kto chciałby dalej się kształcić, nawet w bardzo zaawansowanym wieku, powinien zapoznać się z ofertą najbliższego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wykaz uniwersytetów można znaleźć na stronie Ogólnopolskiego Porozumienia Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Dlaczego w ogóle warto się angażować w działalność Klubu Seniora czy UTW?
Wiele osób po zakończeniu aktywności zawodowej ma trudności z nową organizacją czasu i zagospodarowaniem tak dużej ilości czasu wolnego. Być może wcześniej nie było możliwości realizowania swoich pasji, pogłębiania zainteresowań czy rozwoju talentów, a przez lata człowiek zdążył niejako „zapomnieć” o takiej możliwości. Trudno jest odnaleźć się w nowej rzeczywistości i niestety wielu seniorów sobie z tym nie radzi. Zamykając się na świat, senior pogrąża się w niezbyt pozytywnych myślach, skupia na dręczących go dolegliwościach i z czasem staje się coraz bardziej osamotniony.
Tymczasem zaawansowany wiek wcale nie oznacza, że człowieka nie czeka już nic nowego. Właśnie takie zrzeszenia seniorów są doskonałym lekarstwem na nudę i obojętność na otoczenie, jakie może się pojawić u osób starszych. Wiadomo, że w grupie zawsze można zrobić więcej ciekawych rzeczy, niż samotnie. Spotkania Klubu Seniora czy zajęcia na UTW są bardzo dobrą motywacją do wyjścia z domu. Warto choć raz się odważyć i pójść na spotkanie Klubu Seniora czy zapisać się na Uniwersytet Trzeciego Wieku, a z pewnością życie nabierze nowego kolorytu i pozwoli spędzać czas w atrakcyjny i ciekawy sposób.